Skotsko: velká hloubka ostrosti a skládaná fotografie
Hloubka ostrosti se dá využít i u krajinářské fotografie. Přečíst si o práci s ní můžete v naší Fotoporadně.
Skotskem jezdím křížem krážem a má eidetická paměť mi pomáhá znovu se vracet na místa, kde jsem minule neměl štěstí na světlo a nebo mě zahnal prudký vítr s deštěm. Na sever se vracím často, a právě proto, že jsem tam v minulosti projel krajinou, která mně učarovala, a zapamatoval si ty nejlepší kompozice.
Štěstí v krajině
Jak využít v krajině skládanou fotografii
V podstatě na každém kroku ve Skotsku mám co fotit. Tvář a charakter krajiny je jedinečný. Vysoké homole se střídají s kaňony s ostrou vodou a jezery odrážející věčně zatažené nebe. Možná právě proto říkám Skotsku a Fotoexpedici do Skotska: „jedno velké kompoziční cvičení“.
Na severu je místo, kam jezdím vždy na konec mé skotské Fotoexpedice.
Postup: velká hloubka ostrosti a skládaná fotografie
Vyhlídnul jsem si kořen na zemi s výhledem na kopce na pozadí vzdálené kilometr, dva. Exponoval jsem pochopitelně ze stativu a protože jsem potřeboval do obrazu dostat jak kořen v popředí, tak hory na pozadí, volil jsem širokoúhlý zoom Canon EF 16-35 II L USM. Exponoval jsem na SONY A7 III s dálkovou spouští a to tak, že jsem v M režimu exponoval časy: 1/2 s, 2 s a 8 s. ISO 100, f/5.6.
Výsledných 9 snímků (3×3 snímky) jsem nejdříve sestavit do HDR v Adobe Lightroom (máme na facebooku skupinu) a poté v Adobe Photoshop jsem provedl focus stacking, tedy sestavení fotografie z různých hladin zaostření. Nedělám rád složité masochistické inženýrské fotografie, ale pro tento případ jsem pochopitelně musel.
Snad mi to odpustíte, kdo mě znáte.
Martin Kamín, lektor Fotoexpedice