1x Hloubka ostrosti a 100x kreativní fotografie

Fotoporadna

Hloubka ostrosti je jedním z technických jevů fotoaparátu (spíše ale objektivu), která vám dovoluje vytvářet kreativní fotografie a realizovat tak svůj záměr. Abyste ji ale mohli správně používat, měli byste rozumět některým jejím aspektům.

A možná to zní „nepohodlně“, ale měli byste také vstřebat určité znalosti a přijmout vlastní zkušenosti, abyste při focení postupovali s jistotou a šli přímo k cíli.

Jak funguje clona, a jak si ji zapamatovat, si můžete přečíst u mě ve Fotoporadně.

Čím se tvoří hloubka ostrosti

Předem musím napsat, že hloubka ostrosti je částečně subjektivní parametr, částečně matematicky popsaná veličina, hodnota.

Hloubka ostrosti se udává v jednotkách délky, metrech, centimetrech

Hloubka ostrosti ve fotografii je klíčovým kreativním nástrojem, který by měl každý fotograf pochopit, přijmout a začít používat.

Fotografie se skládá z modelů, subjektů nebo předmětů a barev. Je ale v principu plochá, tedy dvourozměrná. A právě ostrost a rozdíl v ostrosti, kdy některé objekty jsou a některé nejsou ostré, tvoří na fotografii další příběh.

Díky vašemu umu používat hloubku ostrosti oddělíte některé části obrazu od jiných. Hloubka ostrosti se projeví na fotografii tím více, čím nižší clonové číslo na objektivu použijete.

Zde je jednoduché vysvětlení:

  1. Co to je: Hloubka ostrosti (z anglického Depth of field – DOF) ovlivňuje, jaké objekty na fotografii jsou ostré a jaké jsou neostré (říkáme také „rozmazané“, tedy mimo hloubku ostrosti).
  2. Faktory ovlivňující hloubku ostrosti:
    • Clona: Clona je otvor v objektivu, který reguluje množství světla, které vstupuje do fotoaparátu. Menší clonové číslo (např. f/1.8) znamená menší hloubku ostrosti (více rozmazaného popředí nebo pozadí). Větší clonové číslo (např. f/16) znamená větší hloubku ostrosti (větší část snímku je ostrá).
    • Ohnisková vzdálenost: Objektiv s kratší ohniskovou vzdáleností má větší hloubku ostrosti než objektiv s větší ohniskovou vzdáleností (při stejné cloně).
    • Vzdálenost od objektu: Čím blíže k objektu máte fotoaparát, tím větší je hloubka ostrosti.
  3. Praktické tipy:
    • Portréty: Pro portréty s rozmazaným pozadím použijte menší clonové číslo (např. f/2.8 nebo nižší) a vzdálené pozadí.
    • Krajiny: Pro zachycení celé scenérie s ostrými detaily použijte větší clonové číslo (např. f/8 nebo vyšší).
    • Experimentujte: Hrajte si s clonou a ohniskovou vzdáleností, abyste pochopili, jak to ovlivňuje hloubku ostrosti.

Pamatujte, že hloubka ostrosti je nástroj, který můžete kreativně využít k vytváření úspěšných fotografií 📸

Jaký objektiv na kreativní fotografie

Pokud máte záměr pracovat intenzivně s hloubkou ostrosti, třeba fotíte portréty nebo akty nebo byste chtěli fotit se mnou karneval, doporučuji objektiv s co nejnižším clonovým číslem. Pro fotografování krajiny obecně se příliš neuplatní, protože vzdálenosti jsou mnohdy stovky metrů k objektu a kilometry k pozadí a tady se clona neuplatní.

Nenechte se zlákat prodejci, že potřebujete objektiv s ultra malým clonovým číslem, například f/1.2. Takové objektivy jsou extrémně drahé, stojí téměř 100 tisíc, a jejich efekt není až tak významný pro vaši fotku.

Například: objektiv Sigma 35 f/1.4 má skvělou kresbu a nízké clonové číslo. Podobně objektivy s delší ohniskovou vzdáleností například 70-200 f/2.8 mají v celém rozsahu nejnižší clonu f/2.8.

Příklady, jak to funguje s objektivy

Příklad objektivu 35 mm f/1.4

Hloubka ostrosti

Pokud budete fotografovat na fullframe fotoaparátu model s objektivem 35 mm a budete od něj vzdáleni 1,5 metru, hloubka ostrosti bude cca 15 cm.

Ostré bude v obraze všechno od 1,48 m do 1,52 m.

Příklad objektivu 100 mm f/2.8

Hloubka ostrosti

Pokud budete fotografovat na fullframe fotoaparátu model s objektivem 100 mm a budete od něj vzdáleni 3 metrů, hloubka ostrosti bude cca 15 cm.

Ostré bude v obraze všechno od 2,93 m do 3,08 m.

Příklad objektivu 85 mm f/1.8

Hloubka ostrosti

Pokud budete fotografovat na fullframe fotoaparátu model s objektivem 85 mm a budete od něj vzdáleni 2 metry, hloubka ostrosti bude cca 6 cm.

Ostré bude v obraze všechno od 1,97 m do 2,03 m.

Pokud budete fotografovat na fullframe fotoaparátu model s objektivem 100 mm a budete od něj vzdáleni 1,5 metru, hloubka ostrosti bude 15 cm. Ostré bude na obrazu všechno od 1,48 m do 1,52 m.

Příklad objektivu 50 mm f/1.2

Pokud budete fotografovat na fullframe fotoaparátu model s objektivem 50 mm a budete od něj vzdáleni 1,5 metru, hloubka ostrosti bude 6 cm. Ostré bude na obrazu všechno od 1,47 m do 1,53 m.

Aplikace, která vám pomůže s hloubkou ostrosti

Vyzkoušet si to můžete na této aplikaci. Nastavíte ti:

  • Camera – typ fotoaparátu
  • Focal length – ohnisková vzdálenost objektivu
  • Aperture – clonové číslo, které si nastavujete
  • Subject distance – vzdálenost fotoaparátu od objektu

Není to ale všechno

Dále je důležité perfektně ovládat nastavení autofokusu vašeho fotoaparátu, abyste všechny fotografie měli správně zaostřené. Světla bývá také málo a je proto žádoucí, abyste fotili na co nejnižší clonové číslo a tedy měli rušivé pozadí potlačené (rozostřené).

Jak fotografovat s bleskem, a proč to stojí za to

Jako přídavek bych vám doporučil používat blesk, který bude mít na vaší fotografii tři nejdůležitější dopady. 

  • pěkně prokreslíte samotný subjekt (bleskem mu dodáte více světla) – pomocí blesku dokážete tento subjekt vypíchnout oproti pozadí, potlačíte pozadí, které může být rozostřené a tmavší.
  • pokud fotíte s delším čase, třeba 1/30 sekundy, a maska je v pohybu, dokážete hezkým pohybem fotoaparátu rozmazat pozadí a přitom blesk zmrazí samotný subjekt. Takže ten vypadá, že model oddělený od pozadí. Dělá to fantastické efekty.
  • blesk vám zdůrazní barvy v obraze a na modelu oproti okolnímu prostředí.

Samozřejmě bych mohl sepsat další dvě tři podmínky pro úspěšné focení masopustu nebo karnevalu, ale myslím, že tyto zásadní vám mohou posloužit jako stupínek, abyste se ve svých schopnostech posunuli výše.

Autorem všech fotografií je Martin Kamín, hlavní lektor Fotoexpedic