Fotoexpedice: Covid cestování po Evropě a Asii

Pro Fotoexpedice jsem připravil tento článek jako reakci na vaše dotazy ohledně cestování na Fotoexpedice. Dávám sem seznam míst, kam cestujeme na Fotoexpedice včetně aktuálně platných opatření pro jednotlivé země. Zatím (29. 8. 2021) je hodně klid. Fotoexpedice a Covid cestování je popsána níže.

Ve stručnosti ale platí, že pro vstup do dané země potřebujete:

  • 14 dní hotové očkování a potvrzení o očkování v aplikaci čtečka nebo papírově u sebe,
  • 48 hodin starý PCR test nebo antigenní test,
  • potvrzení o prodělaném Covidu a informací o protilátkách.

V jednotlivých zemích se pak situace trošku liší, například podle druhu formuláře. V praxi to ale vypadá tak, že nikdo nic nevyžaduje – zkušenosti ze září z letiště v Berlíně, Vídni a Prahy.

Místně jsou zavedeny roušky a respirátory z hlediska logiky: tedy v dopravních prostředcích, místech s velkou koncentrací osob v uzavřených prostorách. Prostě snaha minimalizovat šíření, ale velice měkká.

Covid Německo

K 1. 8. platí, že ke vstupu do Německa na více jak 24 hodin je potřeba mít některý z výše uvedených, s tím, že potvrzení o prodělaném Covidu musí splňovat následující: …doklad musí být v německém, anglickém, francouzském, italském nebo španělském jazyce a musí se opírat o PCR test, od jehož provedení uplynulo min. 28 dní a max. 6 měsíců…

Covid Itálie

Do Itálie jedeme opět v říjnu. Podmínky jsou podobné jak jsem uvedl na začátku článku s tím, že se na této stránce vyplní EU Digital Passenger Locator Form (dPLF).

Jinak se v Itálii běžně nosí roušky a respirátory.

FOTOEXPEDICE.CZ - Martin Kamín
Jednoduchý online dotazník, na základě kterého vám Itálie určí, co přesně potřebujete s sebou

Covid Srí Lanka

Srí Lanka 1. června 2021 obnovila mezinárodní přílety s omezenou kapacitou 75 cestujících na palubě každého letadla, kteří nejsou součástí „Sri Lanka Tourism Bio Bubble Route“. Od 29. 7. toto omezení upravila s tím, že počet plně očkovaných cestujících nebude nadále omezen.

Srí Lanka oznámila, že pravidla pro vstup do země v nejbližší době upraví. Po příletu na letiště v Colombu budou cestující povinni absolvovat PCR test a zaplatit si jej (40,- USD). Zároveň budou muset počkat na výsledek testu (cca 3 hodiny). V případě, že výsledek testu bude negativní, nebudou již muset cestující přejíždět do hotelu Level 1, ale budou moci odjet do jakéhokoli ubytovacího zařízení na Srí Lance.

Všichni občané ČR si před cestou na Srí Lanku musí obstarat tzv. elektronickou cestovní autorizaci ETA, a to prostřednictvím portálu. ETA je doručena cestujícímu e-mailem ještě před cestou na Srí Lanku. Získat vízum až po příletu na Srí Lanku na rozdíl od minulosti není možné. Držitel ETA již nemusí mít další souhlas srílanské turistické agentury ani ministerstva zahraničních věcí Srí Lanky.

Covid Velká Británie

Od 2. 8. 2021 osoba plně očkovaná autorizovanou vakcínou schválenou EMA pro Evropu, SwissMedic pro Švýcarsko a FDA pro USA, pokud od aplikace druhé dávky uplynulo alespoň 14 plných dní, cestující do Spojeného království ze zemí EU (kromě Francie) a USA na oranžovém seznamu, kam patří i Česká Republika, nemusí nastoupit do karantény a absolvovat PCR test 8. den. Den aplikace se nezapočítává, je to den nula.

Covid Rakousko

Týkají se nás pouze informace transportu přes zemi. Tranzit přes Rakousko pozemní cestou: Osoby, které Rakouskem pouze projíždějí, nemusí předkládat negativní test na Covid-19, ani osvědčení o očkování nebo o uzdravení z nemoci covid-19, ani se registrovat, pokud průjezd proběhne BEZ ZASTÁVKY (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC nebo přestupu na vlak či bus je přípustné) a je zajištěn také výjezd ze země (že chcete zemí pouze tranzitovat, dokládáte např. dostatkem paliva v nádrži).