Fotoexpedice: Covid cestování po Evropě a Asii

Pro Fotoexpedice jsem připravil tento článek jako reakci na vaše dotazy ohledně cestování na Fotoexpedice. Dávám sem seznam míst, kam cestujeme na Fotoexpedice včetně aktuálně platných opatření pro jednotlivé země. Zatím (29. 8. 2021) je hodně klid. Fotoexpedice a Covid cestování je popsána níže.

Ve stručnosti ale platí, že pro vstup do dané země potřebujete:

  • 14 dní hotové očkování a potvrzení o očkování v aplikaci čtečka nebo papírově u sebe,
  • 48 hodin starý PCR test nebo antigenní test,
  • potvrzení o prodělaném Covidu a informací o protilátkách.

V jednotlivých zemích se pak situace trošku liší, například podle druhu formuláře. V praxi to ale vypadá tak, že nikdo nic nevyžaduje – zkušenosti ze září z letiště v Berlíně, Vídni a Prahy.

Místně jsou zavedeny roušky a respirátory z hlediska logiky: tedy v dopravních prostředcích, místech s velkou koncentrací osob v uzavřených prostorách. Prostě snaha minimalizovat šíření, ale velice měkká.

Covid cestování Evropská Unie

25.1.2022 – Státy EU by od února měly lidi cestující přes hranice posuzovat zejména podle jejich covidových certifikátů, nikoli podle epidemické situace v oblasti, z níž přijíždějí. Ministři schválili nezávazné doporučení Evropské komise, které má obyvatelům EU usnadnit cestování v době rychlého šíření omikronu. Výjimkou jsou regiony s velmi vysokým počtem nakažených, kterých je v EU ovšem podle aktuálních údajů většina. V jejich případě mají státy nařizovat preventivní karanténu lidem, kteří nejsou očkováni či nemoc neprodělali.

Covid Německo

K 1. 8. platí, že ke vstupu do Německa na více jak 24 hodin je potřeba mít některý z výše uvedených, s tím, že potvrzení o prodělaném Covidu musí splňovat následující: …doklad musí být v německém, anglickém, francouzském, italském nebo španělském jazyce a musí se opírat o PCR test, od jehož provedení uplynulo min. 28 dní a max. 6 měsíců…

UPDATE 12.5.2022

Cestující z České republiky, kteří dovršili 12 let věku, musí při vstupu na území Německa disponovat potvrzením o bezinfekčnosti, tj. platí povinnost předložit potvrzení o testu nebo očkování nebo prodělané infekci SARS-CoV-2 při případné kontrole. Aktuálně platné pravidlo pro doklad o prodělané infekci v SRN: pozitivní test na COVID-19 musel být proveden minimálně před 28 dny a maximálně před 90 dny.

Pro získání statusu plně očkovaného jsou u vakcíny Johnson & Johnson nutné 2 dávky očkování. Tato pravidla platí do 31.5.2022. Výjimka z této povinnosti platí pro jednodenní pobyty v SRN z ČR v rámci příhraničního styku (max. 24 hodin), včetně tranzitu (max. 24 hodin) přes území Německa do jiného státu (pouze v případě, že cestující nepobýval v posledních 10 dnech v jiné zemi, kterou Německo považuje za vysoce rizikovou či tzv. virovou).

Covid Itálie

Do Itálie jedeme opět v říjnu. Podmínky jsou podobné jak jsem uvedl na začátku článku s tím, že se na této stránce vyplní EU Digital Passenger Locator Form (dPLF).

Jinak se v Itálii běžně nosí roušky a respirátory.

UPDATE 12.5.2022

d 1.5. do 31.5.2022 bude pro vstup do Itálie vyžadován pouze EU Certifikát (v digitální či papírové podobě – po ukončeném cyklu očkování či uzdravení z Covid19 nebo o negativním výsledku testu – antigenní 48h nebo PCR 72h). Od 1.5.2022 tedy už nebude třeba PLF formulář.

Od 1.5. se ruší používání EU certifikátů UVNITŘ Itálie (prakticky osoby, které přijedou na negativní test, jej už po dobu svého pobytu nemusí opakovat).

Platnost italských EU certifikátů pro opatření uvnitř Itálie je 6 měsíců po dvou dávkách očkování, neomezeně po třech dávkách.

FOTOEXPEDICE 2024 - Martin Kamín
Jednoduchý online dotazník, na základě kterého vám Itálie určí, co přesně potřebujete s sebou

Covid Srí Lanka

Srí Lanka 1. června 2021 obnovila mezinárodní přílety s omezenou kapacitou 75 cestujících na palubě každého letadla, kteří nejsou součástí „Sri Lanka Tourism Bio Bubble Route“. Od 29. 7. toto omezení upravila s tím, že počet plně očkovaných cestujících nebude nadále omezen.

Srí Lanka oznámila, že pravidla pro vstup do země v nejbližší době upraví. Po příletu na letiště v Colombu budou cestující povinni absolvovat PCR test a zaplatit si jej (40,- USD). Zároveň budou muset počkat na výsledek testu (cca 3 hodiny). V případě, že výsledek testu bude negativní, nebudou již muset cestující přejíždět do hotelu Level 1, ale budou moci odjet do jakéhokoli ubytovacího zařízení na Srí Lance.

Všichni občané ČR si před cestou na Srí Lanku musí obstarat tzv. elektronickou cestovní autorizaci ETA, a to prostřednictvím portálu. ETA je doručena cestujícímu e-mailem ještě před cestou na Srí Lanku. Získat vízum až po příletu na Srí Lanku na rozdíl od minulosti není možné. Držitel ETA již nemusí mít další souhlas srílanské turistické agentury ani ministerstva zahraničních věcí Srí Lanky.

UPDATE 12.5.2022

Dle cestovních informací uvedených na webové stránce https://www.srilanka.travel/helloagain/ si musí návštěvníci sjednat povinné místní pojištění covid-19 ve výši 12 USD s měsíčním krytím 50 000 USD (platba přes visitsrilanka.gov.lk/SLTDA). Pokud je doprovázejí děti (všechny věkové skupiny), měli by zajistit rozšíření komplexního cestovního pojištění tak, aby se přiměřeně vztahovalo i na děti. .

Všichni neočkovaní cestující starší 12 let musí mít u sebe negativní zprávu o PCR pořízenou do 72 hodin před odletem nebo antigenní test pořízený do 48 hodin před odletem. Povinnost PCR testu neplatí pro plně očkované osoby, pro osoby s jednou dávkou a prodělaným covidem (ne déle než 6 měsíců) a pro děti mladších 18 let, kteří mají jenom jednu dávku vakcíny.

Cestující přijíždějící na Srí Lanku mají mít před odletem nahrány online relevantní dokumenty, jako jsou záznamy o očkování, negativní výsledek PCR testu ( v případě, že jsou neočkovaní) a datová stránka pasu.

Covid Velká Británie

Od 2. 8. 2021 osoba plně očkovaná autorizovanou vakcínou schválenou EMA pro Evropu, SwissMedic pro Švýcarsko a FDA pro USA, pokud od aplikace druhé dávky uplynulo alespoň 14 plných dní, cestující do Spojeného království ze zemí EU (kromě Francie) a USA na oranžovém seznamu, kam patří i Česká Republika, nemusí nastoupit do karantény a absolvovat PCR test 8. den. Den aplikace se nezapočítává, je to den nula.

UPDATE 12.5.2022

COVID 19 – aktuální podmínky cestování do Spojeného království a návratu do ČR

Aktualizováno 22.3.2022

V pátek 18.3.2022 04:00 hod místního času vstoupila v platnost následující pravidla:

  • není potřeba žádný COVID test před vstupem ani po vstupu na území Spojeného království
  • není potřeba vyplňovat vstupní formulář (passenger locator form)
  • není potřeba žádná samoizolace po vstupu na území Spojeného království.

Tato pravidla platí pro očkované i neočkované osoby.
Tato pravidla se týkají i tranzitu přes území Spojeného království.

Covid Rakousko

Týkají se nás pouze informace transportu přes zemi. Tranzit přes Rakousko pozemní cestou: Osoby, které Rakouskem pouze projíždějí, nemusí předkládat negativní test na Covid-19, ani osvědčení o očkování nebo o uzdravení z nemoci covid-19, ani se registrovat, pokud průjezd proběhne BEZ ZASTÁVKY (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC nebo přestupu na vlak či bus je přípustné) a je zajištěn také výjezd ze země (že chcete zemí pouze tranzitovat, dokládáte např. dostatkem paliva v nádrži).

UPDATE 12.5.2022

Do Rakouska lze přicestovat (překročit hranici) s dokladem o bezinfekčnosti 3G, tedy stačí i pouhý negativní test (PCR test ne starší než 72 hodin od odběru nebo antigenní test ne starší 24 hodin od odběru) NEBO doklad o ukončeném očkování (platnost 270 dnů) NEBO doklad o prodělání nemoci Covid-19 v posledních 180 dnech). Přísnější pravidla platí pro příjezd ze zemí uvedených na seznamu zemí s výskytem zvláštní varianty viru (v současnosti je tento seznam prázdný).