Privátní focení masek na Benátském karnevalu

Příběhy fotografieBlog

Někdy se to tak prostě semele. Člověk má roky svá přání, představy a očekávání pro focení masek. Roky koukám na fotky, dělám pokaždé na Benátský karneval hlubokou přípravu a snažím se neustále zlepšovat fotoexpedice, vynalézat nové prostředky pro vyjádření, kombinovat barvy, pozadí, počasí, světlo a místa. Chci, aby v Benátkách pršelo, aby vycházelo ráno na Piazza San Marco Slunce, chci, aby tam byla mlha, prostě kombinace všeho. Taky si mnoho let přeju, abych měl možnost fotit Benátský karneval “mimo hlavní proud”. 

Kromě masek, které potkáte na ulici Benátek, probíhá tak trošku tajně, v přítmí neznámých vchodů a paláců ještě několik dalších karnevalů, jiných karnevalů. V soukromých palácích se organizují pouze pro pozvané privátní akce a recepce. Jsou zajímavé nejen tím, že jsou “privátní” a bez pozvánky vás tam prostě nikdo nepustí, ale také tím, že se na ně dostavují ty “nejbohatší” a nejpestřejší masky, nejlepší modely a organizují se v nejúžasnějších palácích na ostrově.

Privátní focení masek na Benátském karnevalu

Když deset let čekáte na příležitost focení masek

Takže vás téměř dekádu provázím a lektoruji v Benátkách na karnevalu a současně sním o tom, že někdy dostanu šanci nafotit právě nějakou takovou  privátní akci. Že budu mít dost prostoru na přípravu – storyboard, na přípravu lokace, na přípravu světla a briefing masek a vymýšlení scén. 

Věděl jsem, že prakticky jsem na takové focení už technicky nachystaný, věděl jsem, že to bude hodně náročné, že se to možná nepovede ideálně z mnoha pochopitelných důvodů, třeba organizačních, časových apod.

Privátní focení masek na Benátském karnevalu

A ono se to letos – „z nenadání“ – stalo (2023)

Procházeli jsme se skupinou v neděli po Benátkách ulicemi plnými lidí a já zahlédl jeden pár: muže a ženu v krásných kostýmech s maskami, jak se fotografují u nějaké branky ve jedné tmavé úzké uličce. Lu do mě šťouchla a řekla, že jsou to hezké masky, ať se jich zeptám, jestli nechtějí vyfotit.

Z krátké konverzace v angličtině jsem vytušil, že jsou to Němci a když jsem jim navrhnul, že bych je rád vyfotil, hned dali najevo, že to není problém, ale že musíme najít termín a přizvat také další tři kolegy s podobnými kostýmy. Vyměnili jsme si tedy telefonní čísla a domluvili, že na druhý den připravíme focení. Dokonce padlo pozvání k nim do Palazzo Granedigo, kde mají ideální prostory.

Benátský karneval sny se prostě plní

Palác jsem si našel na internetu večer před focením, ikdyž informací nebylo hodně. Jakousi představu jsem si udělal. Pozval jsem na focení skupinu studentů, kteří byli se mnou na Fotoexpedici. Na místě jsme byli trošku dříve a tak jsme měli čas si palác obejít a podívat se na možnosti, kde fotografovat. Dokonce jsem měl úvahy, že by nebylo špatné naše modely “vytáhnout” ven do ulic a zkusit nějaké focení tam. Ovšem ty zástupy lidí mé plány nabourali v podstatě už v zárodku. Zůstáváme tedy pouze u varianta focení uvnitř paláce.

Prostory Palazzo Granedigo byly úchvatné. Malé otevřené prostranství se studnou, pak dlouhá chodba s vnitřními prostory v přízemí, malé nádvoří s lucernou, široké schodiště a výstup do venkovních prostor zahrady a přístup k jednomu z kanálů. Nikdy jsem neměl představu, že se podívám do takových míst. Velký zážitek. Prostory na Bookingu

A pak přišel čas, ve kterém mi proběhla všechna místa a lidi, kde jsem kdy fotografoval hlavou. Každý krok, každé nastavení, úvaha o světle, stínech, odrazech, barevné teplotě, výkonu blesku, kompozici, focení vícečetných skupin mi běžely hlavou, zatímco jsem organizovat naše modely.

Vyžadovalo to extrémní soustředění – nebylo možné udělat chyby, které by stály hodně času – spolupráci mých studentů a zejména masek a také mnoho stovek metrů naběhaných mezi všemi lokacemi.

Začal jsem fotit venku u zahrady, kde jsme udělali první fotografii, což okamžitě přitáhlo pozornost několika stovek zájemců na druhém břehu kanálu. Pak jsme se přesunuli do interiéru do přízemí kde jsem pokračoval a udělal fotografie jednotlivých kombinacích masek, tak abych měl všechny co možná nejpestřejší.

Pro mě zážitek a skutečně plnohodnotné doplnění zkušenosti, že kdyby náhodou ještě byla šance…