Skotsko: velká hloubka ostrosti a skládaná fotografie

Příběhy fotografie

Hloubka ostrosti se dá využít i u krajinářské fotografie. Přečíst si o práci s ní můžete v naší Fotoporadně.

Skotskem jezdím křížem krážem a má eidetická paměť mi pomáhá znovu se vracet na místa, kde jsem minule neměl štěstí na světlo a nebo mě zahnal prudký vítr s deštěm. Na sever se vracím často, a právě proto, že jsem tam v minulosti projel krajinou, která mně učarovala, a zapamatoval si ty nejlepší kompozice.

Jak využít v krajině skládanou fotografii

V podstatě na každém kroku ve Skotsku mám co fotit. Tvář a charakter krajiny je jedinečný. Vysoké homole se střídají s kaňony s ostrou vodou a jezery odrážející věčně zatažené nebe. Možná právě proto říkám Skotsku a Fotoexpedici do Skotska: „jedno velké kompoziční cvičení“.

Na severu je místo, kam jezdím vždy na konec mé skotské Fotoexpedice.

Hloubka ostrosti štěstí Skotsko
Hloubka ostrosti štěstí Skotsko
Hloubka ostrosti štěstí Skotsko

Postup: velká hloubka ostrosti a skládaná fotografie

Vyhlídnul jsem si kořen na zemi s výhledem na kopce na pozadí vzdálené kilometr, dva. Exponoval jsem pochopitelně ze stativu a protože jsem potřeboval do obrazu dostat jak kořen v popředí, tak hory na pozadí, volil jsem širokoúhlý zoom Canon EF 16-35 II L USM. Exponoval jsem na SONY A7 III s dálkovou spouští a to tak, že jsem v M režimu exponoval časy: 1/2 s, 2 s a 8 s. ISO 100, f/5.6.

Výsledných 9 snímků (3×3 snímky) jsem nejdříve sestavit do HDR v Adobe Lightroom (máme na facebooku skupinu) a poté v Adobe Photoshop jsem provedl focus stacking, tedy sestavení fotografie z různých hladin zaostření. Nedělám rád složité masochistické inženýrské fotografie, ale pro tento případ jsem pochopitelně musel.

Snad mi to odpustíte, kdo mě znáte.

Martin Kamín, lektor Fotoexpedice

Fotoexpedice Skotsko velká hloubka ostrosti a skládaná fotografie štěstí
SONY A7III + Canon EF 16-35 II L USM, tři expozice pro tři hladiny ostrosti, vyvolané v Lightroom a spojené ve Photoshopu.
Fotoexpedice Skotsko velká hloubka ostrosti a skládaná fotografie Adobe Lightroom