Fotoexpedice Moravské Toskánsko

Tato moravská FOTOEXPEDICE nás zavede na jižní Moravu do oblasti Kyjova, která je přezdívána také Moravské Toskánsko, správně ale Moravské Slovácko.

Tradiční Fotoexpedice Moravské Toskánsko nabízí všechno, co si krajinářský fotograf může přát: fotit budeme Šardické biopásy, zažijete náročný  výběr lokace, putování v polích se stativem na zádech, čekání na světlo, práci s fotografickými filtry, snímání vysoce kontrastních scén pomocí HDR atd. Fotit budeme kromě okolní krajiny také šardické biopásy. Vedoucí lektor se vám věnuje všechny dny naplno a je připraven konzultovat jak v krajině, tak na ubytování.

Tato Fotoexpedice vás výrazně posune z hlediska vnímání světla, správné expozici a kompozici.

Vypsané termíny31. 10. – 3. 11. 20243. 4. – 6. 4. 2024
Registrace a platba na eshopuRegistrace a platba na eshopu
Doba trvání4 dny4 dny
Obsazenost ještě volná 4 místa volno
Cena6900 Kč6900 Kč

Zaměření Fotoexpedice Moravské Toskánsko

Moravské Toskánsko není tak krajinářsky bohaté jako třeba italské Toskánsko, kam jezdíme každý rok několikrát, ale na druhou stranu nabízí velice dobré cvičení pro ty, kteří se chtějí krajinářské fotografii začít věnovat nebo si vyzkoušet nové techniky exponování. Co všechno se naučíte:

  • naučíte se vyhledat správnou lokaci podle světla, pohybu slunce a stínů, které krajina tvoří,
  • důležitá pro nás bude práce s fotografickými filtry,
  • naučíte se používat základní mobilní aplikace, které vám pomohou a usnadní promítat na krajinu pohyb slunce,
  • naučíte se správně exponovat. Krajina je totiž často příliš kontrastní, takže se musíte naučit pracovat s filtry, nebo alespoň HDR expozicí,
  • naučíte se rychle a efektivně manipulovat s fotoaparátem, protože čas – ač by se to nezdálo – nehraje s námi, ale proti nám, často nám může snímek díky světlu utéci o minuty,
  • nad fotografiemi budeme spolu diskutovat na místě přímo na lokaci, a také v průběhu dne,
  • naučíte se správně komponovat a využít maximum ze svého fotoaparátu,
  • naučíte se dostat do snímku něco zajímavého, aby fotografie měla šťávu a šmrnc.

Lektor je vám plně k dispozici a jeho 40leté zkušenosti vás jistojistě posunou dál

Fotoexpedice Moravské Toskánsko (nebo někdy také Fotoexpedice Moravské Slovácko) je naší velice úspěšnou fotoexpedicí, protože na Moravu jezdíme i 4x ročně ve dvou turnusech již 8. rok. Fotoexpedici vede zkušený vedoucí lektor Martin Kamín.

Konkrétní itinerář zasílám po vaší registraci, ale kdybyste se chtěli zeptat, určitě se spojte s Martinem.

Moravské Toskánsko v zimě

Na Jižní Moravu jezdím fotit také v zimě, ale spíše soukromě, protože se rád toulám ve sněhu a mraze (pokud se tady mráz a sníh sejdou ve stejnou dobu). V roce 2020 nasněžilo jen krátce a sníh v oblasti Moravského Toskánsko rychle roztál. Ale něco jsem nafotil. Navštívil jsem jasné spoty, ale zkusil jsem třeba na místě Barborky podejít stromy, což mi nabídlo úplně jiný pohled. Taky není k zahození.

Kdybyste se chtěli chtěli přidat, určitě mi napište na e-mail, který najdete v části Kontakty. Někdy v zimě se prosbě narychlo sbalím a zajedu si se stavit brázdit místní lány.

Šardické biopásy

Už v roce 1920 se místní pole odvodňovala a začalo spojování mezí ve větší lány. Dnes víme, že to neprospívá ani zemědělské produkci ani místním zvířatům. Blízko Mistřína a Šardic jsou Šardické biopásy v krajině – jinak zdevastované minulou agrotechnickou činností – a tvoří nové přirozenější prostředí.

Místní začali někdy v roce 2007 pole obhospodařovat jiným způsobem, bohužel jen s přispěním státu, protože hybným momentem byly státní dotace. Ač tak či onak, krajina se postupně začala měnit a pro fotografy se původně nudné lány pro kukuřici nebo obilí, začaly proměňovat a lákat také zajíce, koroptve, bažanty a další živočišné druhy. Včetně jejich predátorů. Objevují se kalousi, puštíci a další sovy, kteří loví myši a hraboše. Prostě synergie. Člověk něco pokazil, člověk to musí napravit.

Sem pojedeme také fotit (několikrát? východ i západ slunce).

Galerie fotografií z Fotoexpedice Moravské Toskánsko

Co na mé Fotoexpedice říkají účastníci?

Richard napsal o červnové Fotoexpedici Moravské Toskánsko 2021

Hodnocení Fotoexpedice Moravské Toskánsko