Fotoexpedice Moravské Toskánsko

Tato moravská FOTOEXPEDICE nás zavede na jižní Moravu do oblasti Kyjova, která je přezdívána také Moravské Toskánsko, správně ale Moravské Slovácko.

Vypsané termíny6. -9. 5. 2021
Doba trvání4 dny
Obsazenost1 volné místo (z 8)
Cena5800 Kč

Zaměření Fotoexpedice Moravské Toskánsko

Tradiční Fotoexpedice Moravské Toskánsko nabízí všechno, co si krajinářský fotograf může přát: náročný  výběr lokace, putování v polích se stativem na zádech, čekání na světlo, práci s fotografickými filtry, snímání vysoce kontrastních scén pomocí HDR atd.

Moravské Toskánsko není tak krajinářsky bohaté jako třeba italské Toskánsko, kam jezdíme každý rok několikrát, ale na druhou stranu nabízí velice dobré cvičení pro ty, kteří se chtějí krajinářské fotografii hodně věnovat, nebo si vyzkoušet své schopnosti:

  • naučíte se vyhledat správnou lokaci podle světla, pohybu slunce a stínů, které krajina tvoří,
  • naučíte se používat základní mobilní aplikace, které vám pomohou a usnadní promítat na krajinu pohyb slunce,
  • naučíte se správně exponovat. Krajina je totiž často příliš kotrastní, takže se musíte naučit pracovat s filtry, nebo alespoň HDR expozicí,
  • naučíte se rychle a efektivně manipulovat s fotoaparátem, protože čas – ač by se to nezdálo – nehraje s námi, ale proti nám, často nám může snímek díky světlu utéci o minuty,
  • nad fotogafiemi budeme spolu diskutovat na místě přímo na lokaci, a také v průběhu dne,
  • naučíte se správně komponovat a využít maximum ze svého fotoaparátu,
  • naučíte se dostat do snímku něco zajímavého, aby fotografie měla šťávu a šmrnc.

Lektor je vám plně k dispozici a jeho 40leté zkušenosti vás jistojistě posunou dál.

Fotoexpedice Moravské Toskánsko (nebo někdy také Fotoexpedice Moravské Slovácko) je naší velice úspěšnou fotoexpedicí, protože na Moravu jezdíme i 4x ročně ve dvou turnusech již 7. rok. Fotoexpedici vede zkušený vedoucí lektor Martin Kamín.

Konkrétní itinerář zasílám po vaší registraci.

Moravské Toskánsko v zimě

Na Jižní Moravu jezdím také v zimě, ale spíše soukromě, protože se rád toulám ve sněhu a mraze (pokud se tady oba vůbec sejdou). V roce 2020 nasněžilo jen krátce a sníh v oblasti Moravského Toskánsko rychle roztál. Ale něco jsem nafotil. Kdybyste se chtěli chtěli přidat, určitě mi napište na e-mail, který najdete v části Kontakty.

Šardické biopásy

Už v roce 1920 se místní pole odvodňovala a začalo spojování mezí ve větší lány. Dnes víme, že to neprospívá ani zemědělské produkci ani místním zvířatům. Blízko Mistřína a Šardic jsou v krajině, jinak zdevastované minulou agrotechnickou činností, tvoří místní nově tvořené přirozenější prostředí.

Místní začali někdy v roce 2007 pole obhospodařovat jiným způsobem, bohužel jen s přispěním státu, protože hybným momentem byly státní dotace. Ač tak či onak, krajina se postupně začala měnit a pro fotografy se původně nudné lány pro kukuřici nebo obilí, začaly proměňovat a lákat také zajíce, koroptve, bažanty a další živočišné druhy. Včetně jejich predátorů. Objevují se kalousi, puštíci a další sovy, kteří loví myši a hraboše. Prostě synergie. Člověk něco pokazil, člověk to musí napravit.

Tak sem pojedeme také fotit (několikrát? východ i západ slunce).

Galerie fotografií z Fotoexpedice Moravské Toskánsko

Další články týkající se Fotoexpedice Moravské Toskánsko