Jak fotografovat gondoly v Benátkách

FotoexpedicePříběhy fotografie

Gondoly patří k tomuto starověkému městu, které už tolik zažilo. Jak fotografovat tyto úzké dřevěné lodě, typicky 10 m dlouhé, zajímavě a netradičně, se pokusím přiblížit v tomto příběhu fotografie.

Benátky, proslulé svou historií, kanály, gondolami a karnevalem, jsou fotografickým rájem. Zachytit kouzlo Benátek v jediném snímku je však náročný úkol. Pokud chcete vytvořit dramatickou fotografii gondoly, která upoutá pozornost a zanechá trvalý dojem, je třeba zvážit několik důležitých aspektů, které rozebereme dále.

Ukážeme si použité fotografie a výsledný kompozit.

Na Fotoexpedici do Benátek na karneval jezdíme fotografovat každý rok v únoru nebo březnu

Kompozice a úhly pohledu

Nebojte se experimentovat s kompozicí a úhly pohledu. Zkuste fotografovat z nízké perspektivy, abyste zdůraznili majestátnost gondoly, nebo z výšky, abyste zachytili gondolu v kontextu malebných Benátek a dodali pozadí.

Pokud budete dostatečně blízko, zkuste širší perspektivu a objektiv 24 nebo 20 mm. Gondolu zobrazíte delší a do záběru vnesete více okolí (pokud stojí za pozornost a má co říci).

Zvažte, zda není dobré fotografovat na výšku, třeba z mostu a s pozadím kanálu.

Tady máte na fotografiích základní podklady.

Jak fotografovat vícenásobné expozice, a proč

Jedním z efektivních způsobů, jak zdůraznit dynamiku a pohyb gondoly, je použití techniky vícenásobné expozice. Potřebujeme ji proto, abychom zachytili správně pozadí, správně popředí a také pohybující se gondolu. To evokuje pocit pohybu a energie. Benátky jsou totiž na moři a vlny jsou tam někdy vysoké.

Více expozic budeme později skládat ve Photoshopu nebo jiném nástroji a vybereme si z každé fotografie, co nás bude zajímat.

Používejte stativ

Bez stativu se v tomto případě neobejdete. Ano, je to náročně jej tahat celý den po Benátkách, ale vaše fotografie tím budou o dost lepší a budeme mít více času na jejich komponování.

Blesk pro dramatičnost

Pro zvýraznění detailů, dramatičnosti a barev používám pro některé z expozic blesk. Stačí vám úplně obyčejný systémové blesk (říká se mu také kobra). Má spoustu výhod. Můžete jej odpalovat na dálku z fotoaparátu, můžete hlavu zoomovat a zúžovat tak vyzařovací paprsek a můžete měnit jejich výkon.

Odpalováním blesku ručně během expozice osvětlíte gondolu, tím ji také „zmrazíte“, zvýrazníte barvy a gondolu „odpíchnete od pozadí“.

Na tomto snímku můžete vidět, kde jsem stál, když jsem blýskal na gondolu, abych rozsvítil části, o které mi šlo. Bylo to v rámci 8sekundové expozice celkem asi 8-10 záblesků na různé části gondoly.

Posílení pohybové neostrosti

Využijte také filtry a nástroje pro vytvoření pohybové neostrosti, abyste zdůraznili dynamiku a pohyb gondoly na moři. Ten je nevyzpytatelný, takže musíte udělat několik desítek snímků, ze kterých budete pak vybírat.

Experimentujte s různými typy rozmazání, jako je gaussovské rozmazání, radiální rozmazání nebo rozmazání pohybem.

Postprodukce

Pomocí softwaru pro úpravu fotografií, jako je Photoshop nebo Affinity Photo, dolaďte kompozici, barvy a celkový dojem fotografie. Ale hlavně vyberete z jednotlivých fotografií ty části, které se vám do výsledného snímku budou hodit.

Postprodukce hraje klíčovou roli v celkovém dojmu fotografie.

Další tipy

  • Vyzkoušejte konverzi fotografie do černobílé, která může zvýraznit dramatičnost a tajemství scény.
  • Upravte tonální křivku pro doladění kontrastu a celkové atmosféry fotografie.
  • Přidejte vinětaci pro zúžení obrazu a zdůraznění ústředního motivu.

Inspiraci hledejte na Instagramu

Prozkoumejte práci jiných fotografů, kteří se specializují na fotografování Benátek a gondol. Inspirujte se jejich technikami a kompozicemi. Nezapomeňte na trpělivost a vytrvalost – zachycení perfektního snímku může vyžadovat čas a mnoho pokusů.

Jak Fotografovat Gondoly v Benátkách fotoexpedice Martin Kamín
Gondoly v Benátkách

Závěr

Vytvoření dramatické fotografie gondoly v Benátkách je kreativní práce, která vyžaduje kombinaci technických dovedností a uměleckého cítění. Experimentováním s technikou vícenásobné expozice, bleskem, kompozicí a postprodukcí můžete dosáhnout úchvatných výsledků, které zachytí kouzlo a dynamiku Benátek.

S trochou snahy a kreativity můžete vytvořit dramatické fotografie gondoly v Benátkách, které uchvátí a inspirují.