Povodňová mapa a hladina vody na MAPY.CZ

Fotoexpedice

Nově je zprovozněna povodňová mapa. Učinil tak provozovatel portálu mapy.cz společnost Seznam.cz. Přidáváme tedy tyto informace do našeho seriálu pro fotografy, jak sledovat a předpovídat počasí.

Stav povodí, řek a potoků na území Česka se vám totiž může hodit, pokud fotíte například tekoucí vodu na delší expozice.

Měření hladin vod je klíčovým nástrojem pro sledování a předpověď povodní. Probíhá na vodních tocích a nádržích pomocí hydrometrických stanic, které pravidelně zaznamenávají stav hladiny vody a průtok. Tyto data jsou analyzována meteorologickými a hydrologickými odborníky, kteří na základě změn hladiny dokáží odhadnout riziko záplav. V případě rychlého vzestupu hladiny může být vydáno varování pro ohrožené oblasti, což dává místním obyvatelům čas na evakuaci nebo na přípravu ochranných opatření.

Povodňová mapa odkaz

Prevence před záplavami zahrnuje kombinaci technických a přírodních opatření. Mezi technická opatření patří stavba hrází, protipovodňových zábran, suchých poldrů a retenčních nádrží, které pomáhají řídit odtok vody. Důležitou roli hraje také úprava koryt řek, aby mohla voda volněji odtékat. Přírodní prevence zahrnuje revitalizaci mokřadů, zalesňování a udržování přirozené retenční schopnosti krajiny, což přispívá ke zpomalení odtoku srážkových vod. K efektivní prevenci je zapotřebí také dobrá spolupráce mezi správci povodí, místními samosprávami a obyvateli ohrožených oblastí.

V posledních 30 letech zažila Česká republika několik významných záplav, které měly devastující dopady na obyvatele, infrastrukturu i životní prostředí. Nejničivější byly povodně v roce 1997, kdy zasáhly především Moravu a Slezsko. Tyto povodně způsobily rozsáhlé škody a vedly k desítkám obětí. Další katastrofální záplavy přišly v roce 2002, kdy Vltava a Labe vylily své břehy a zaplavily značnou část Prahy a dalších měst, což vedlo k masovým evakuacím a obrovským škodám. V následujících letech došlo k dalším menším, ale stále ničivým povodním, například v roce 2010 a 2013. Tyto opakované povodně vedly k posílení protipovodňových opatření, modernizaci varovných systémů a důslednějšímu plánování urbanistického rozvoje v rizikových oblastech.

Fotoexpedice Berchtesgaden

Fotit tekoucí vodu s námi můžete jet například do Berchtesgadenu do Alp. Jezdíme tam se stativy a šedými neutrálními filtry, které nám pomáhají prodloužit expoziční dobu na desítky sekund, ale i minuty.

Voda pak dostane smetanový nádech a vykreslí přírodu jinak, než ji můžeme pozorovat pouhým okem. Chcete-li dát někomu dárkový poukaz na Fotoexpedici, můžete.

Fotoexpedice Berchtesgaden Povodňová mapa a hladina vody