8 důvodů proč vyvolávat a editovat fotografie v Adobe Lightroom

FotoporadnaBlog

Editovat fotografie musí každý fotograf, protože digitální technika to vyžaduje. Zhodnotit, v čem je Adobe Lightroom lepší než ostatní editory digitálních fotografií, je v podstatě nemožné, protože každý z nástrojů má svá pro i proti. Já se ale pokusím vám sepsat 7 důvodů, proč Lightroom používám já.

Když bychom přesto měli porovnat Adobe Lightroom s ostatními editory, tak například: Affinity Photo je příliš mladé, různé firemní editory Nikon NX-D, Canon DPP nebo SONY Imaging Edge Edit příliš nevyladěné z hlediska uživatelské přívětivosti (i když některé vlastnosti jsou unikátní), DxO Optics nebo Capture One PRO příliš drahé, a český Zoner X zase příliš lokální s občasnými výpadky podpory některých novinek.

Editovat fotografie v Lightroom od roku 2007

Lightroom se mezi námi objevuje od roku 2007 ve verzi 1.0, já v něm edituji od roku 2012, kdy můj počet fotografií a náročnost organizace mých fotografických zakázek enormně vzrostla a já se začal ztrácet v jejich organizaci a správě. V současnosti mám v Adobe Lightroom 240 000 fotografií a mám kolem sebe kolegy i s 2,5 mil. fotografií.

Adobe Lightroom fotokurz online

Kurzy na Lightroom pro začátečníky a pokročilé jsem organizoval offline v učebnách ČVUT do Covidu, později jsem přešel kompletně na online výuku. Několik návodů spojených s Lightroom najdete i zde na Fotoexpedicích.

Rád bych vás pozval do největší československé facebookové skupiny o Adobe Lightroom

V tomto článku shrnuji nejdůležitější důvody, proč používám pro úpravu a vyvolávání fotografií právě Adobe Lightroom

  1. Přehledný import a uchovávání fotografií – Adobe Lightroom vám usnadní import fotografií do vašeho katalogu a snadné naplnění klíčových slov. Nemusíte mít přehled, které fotografie už v katalogu máte a jakým způsobem jsou seřazeny. Celou tuto činnost necháte čistě na Adobe Lightroom s tím, že si pohled do katalogu můžete podle svého upravit. Například složky, kam se fotografie importují, můžete nazvat podle data pořízení fotografie nebo podle konkrétního klíčového slova. To je čistě na vás, a možností máte spoustu.
  2. Adobe Lightroom je těsně propojený s Adobe Photoshop, takže můžete přímo z Lightroomu otevřít těžkotonážní Photoshop se všemi jeho nástroji. Po skončení úprav zavřete fotografii ve Photoshopu, přičemž se fotografie uloží zpět do katalogu Lightroomu jako kompletní PSD a hned vedle originální fotografie v RAW. Kdykoliv se tak můžete vrátit k originálnímu nedotčenému RAWu, ale také k nově vytvořené fotografii v PSD se všemi vrstvami a úpravami provedenými ve Photoshopu.
  3. Editovat můžete jakoukoliv fotografii nebo její virtuální kopii, aniž byste ztratili tu originální nebo ji jakkoliv nechtěně změnili. Můžete vytvářet kopie kopií a jakkoliv je upravovat, uchovávat si postup úprav a ten aplikovat na jinou libovolnou fotografii, v nových verzích dokonce i na masky vybrané pomocí AI.
  4. Organizace fotografií v katalogu Lightroomu je velice intuitivní a dovolí vám označovat a třídit fotografie podle libovolného parametru a vašeho zadání. Například můžete vyfiltrovat ze svého katalogu pouze fotografie pořízené 10. května 2023 nebo fotografie pořízené konkrétním fotoaparátem a objektivem, případně fotografie pořízené na konkrétním místě, pokud máte GPS souřadnice uloženy. Fotografie také můžete v katalogu označovat barvami, praporky nebo hvězdičkami, a můžete si vytvořit svůj vlastní systém, který vám usnadní orientaci v katalogu. Běžně se potkávám s fotografy, kteří mají v katalogu i několik milionů fotografií, a každá z nich je k dispozici aplikováním filtru během vteřiny.
  5. Adobe Lightroom nevyniká příliš excelentním nástrojem pro vyvolávání a editování fotografií, ale díky rychlosti a přehlednosti úprav fotografií je to s ním prostě o dost rychlejší než jen s Photoshopem. V současnosti Adobe Lightroom obsahuje také připojení na umělou inteligenci v cloudu, takže můžete například snadno vytvářet vrstvy, případně upravovat vlastnosti těchto vrstev a také vybírat subjekty nebo pozadí a upravovat tyto části fotografie. Jakékoliv úpravy jsou také přenositelné na libovolnou fotku, takže si nemusíte dělat starosti s úpravou více fotografií najednou.
  6. Samozřejmě můžete exportovat fotografie a to tak, že si vytvoříte vlastní exportní profily, přes které si připravíte fotografie přesně podle typu jejich použití. Pokud je potřebujete pro online média, například sociální sítě, vytvoříte si jpg formát určité velikosti, doostříte pro obrazovku, nebo si můžete vytvořit exportní filtr pro tištěné médium, kde budete exportovat v rozlišení 300 dpi, a budete doostřovat pro papír.
  7. Důležitou částí je také to, že můžete část katalogu vyexportovat jako jiný katalog a přenést ho na jiný počítač nebo ho celý někomu poslat jako konzistentní balíček včetně úprav fotografií. A to včetně nebo bez zdrojových RAW formátů fotografií.
  8. Poslední velkou výhodou je celková přehlednost a srozumitelnost grafického rozhraní. Adobe Lightroom je velmi dobře přizpůsoben potřebám fotografů, včetně toho, že jej můžete ovládat pomocí klávesových zkratek. Tím se velice rychle orientujete v prostředí a pracujete s ním opravdu rychle. Stačí k tomu se naučit kolem dvou desítek klávesových zkratek, což nesmírně urychlí práci s fotografiemi.

Sepsal jsem vám v tomto článku svých 8 důvodů, proč je dobré používat Lightroom a vyvolávat v něm a editovat fotografie. Můžu vás ubezpečit, že i přesto (v roce 2023), že neexistuje pro Lightroom oficiální česká podpora, jeho angličtinu zvládne každý, kdo je schopen se naučit 30 slovíček v angličtině.