Jak fotografovat masopust nebo karneval

FotoporadnaBlog

Jak fotografovat karneval nebo masopust, aby vaše fotografie byly kvalitní a zaujaly? Že to nemusí být úplně jednoduché, to jste si asi každý už vyzkoušeli. Fotíte totiž „modely“ v pohybu nebo při tanci, máte málo okolního světla, máte málo času, brodíte se třeba polem nebo se prodíráte davem. Při této fotografické disciplíně musíte tedy skloubit několik fotografických dovedností; a v tomto článku vám chci ukázat a popsat, které to jsou.

V čem se liší masopust a karneval?

Masopust nebo také karneval jsou společensko-kulturně-náboženské tradice, kde se za obecného veselí sejde velké množství lidí, aby oslavili období před půstem. Jedná se o dobu od Tří králů po konec, kterým je Popeleční středa. Tedy předjaří, kdy začíná postní doba před jarem.

Jedná se o období veselí a odreagování před obdobím půstu, kdy lidé omezují konzumování masa a jiných lahůdek. Slovo „karneval“ pochází z italského výrazu „carnevale“, což lze přeložit jako „carne“ (maso) a „levare“ (odebrat nebo zvednout) – tedy „odebrat maso.“

V Česku může být masopust vnímán jako součást přípravy na postní dobu, a zároveň může obsahovat prvky karnevalu, jako jsou průvody kostýmů a masek, a jiné zábavné aktivity. Našim úkolem je se na toto focení připravit.

Vhodné oblečení a kvalitní obuv 

Při focení takové akce počítejte s tím, že kolem bude spousta lidí a nebudete mít vždycky prostor někoho instruovat, aby vám “postál modelem”. Budete se prodírat davem a pravděpodobně může sněžit nebo i pršet. Budete se dost ohánět, abyste si našli co nejlepší kompozici a udělali skvělé fotky. Budete se muset možná brodit polem v rozbředlém sněhu a mokrém blátě nebo v městské zástavbě se spoustou výmolů a překážek, a protože máte u oka fotoaparát, nemusíte se vždy správně a rychle zorientovat.

Když jezdíme s @Fotoexpedice do italských Benátek, celý den pohybujeme v prostředí velice často mrazivém a vatrném. Když se oblečete více, můžu vám v tom pohybu být horko a můžete se zpotit, a jakmile se zastavíte na delší focení, může vám být zase zima. Raději doporučuji více tenčích vrstev, které můžete odložit. 

Jak fotografovat masopust a karneval Tři Králové Popeleční středa

Perfektní ovládání fotoaparátu

Určitě byste neměli podceňovat vaše znalosti a zkušenosti v ovládání fotografické techniky. Závisí na tom, jak kvalitní fotografie si dovezete. Chcete mít ostrý subjekt, masku nebo lidi, chcete je zasadit do nějakého pozadí nebo prostoru a chcete je mít správně exponované. Nastavení ideálních expozičních hodnot byste měli dělat intuitivně a bez dlouhého rozmýšlení, protože masky nebo modely budou v pohybu nebo vás dav rychle “odnese” jinam. 

Na Fotoexpedici v Benátkách máte obrovskou výhodu v tom, že masky s vámi budou spolupracovat, nikam vám neutečou a mají na obličeji masku, takže si drží celý den stejných výraz, nemají mimiku.

Perfektní ovládání autofokusu

Dále je důležité perfektně ovládat nastavení autofokusu vašeho fotoaparátu, abyste všechny fotografie měli správně zaostřené. Světla bývá také málo a je proto žádoucí, abyste fotili na co nejnižší clonové číslo a tedy měli rušivé pozadí potlačené (rozostřené).

Jak fotografovat s bleskem, a proč to stojí za to

Jako přídavek bych vám doporučil používat blesk, který bude mít na vaší fotografii tři nejdůležitější dopady. 

  • pěkně prokreslíte samotný subjekt (bleskem mu dodáte více světla) – pomocí blesku dokážete tento subjekt vypíchnout oproti pozadí, potlačíte pozadí, které může být rozostřené a tmavší.
  • pokud fotíte s delším čase, třeba 1/30 sekundy, a maska je v pohybu, dokážete hezkým pohybem fotoaparátu rozmazat pozadí a přitom blesk zmrazí samotný subjekt. Takže ten vypadá, že model oddělený od pozadí. Dělá to fantastické efekty.
  • blesk vám zdůrazní barvy v obraze a na modelu oproti okolnímu prostředí.

Samozřejmě bych mohl sepsat další dvě tři podmínky pro úspěšné focení masopustu nebo karnevalu, ale myslím, že tyto zásadní vám mohou posloužit jako stupínek, abyste se ve svých schopnostech posunuli výše.

Autorem všech fotografií je Martin Kamín, hlavní lektor Fotoexpedic