Zápisky z fotografické klubové akce Kopánky 2023

fotoworkshopakceBlogFotosetkání

Už více než desetiletí se Fotografický klub Otrokovice sejde s hosty v obci Kopánky na víkendové klubové akci, která je pokaždé zaměřená na nejrůznější fotografické žánry, třeba letos jsme měli štěstí a fotili portrét dokonce s Pragovkami. Palec nahoru organizátorům. 

Během této akce se nezapomíná ani na focení venku nebo v improvizovaném “studiu”. Hlavním záměrem pořadatele je fotografovat portréty a akty a vyzkoušet si různé fotografické disciplíny. Jedná se o událost nazvanou „Kopánky,“ dříve známou jako „Kamínky“. Každý rok se na této události sejde kolem třiceti až čtyřiceti fotografů, modelek a hostů.

FOTOEXPEDICE 2024 - Martin Kamín

Jako host

Když jsem jel na Kopánky loni poprvé jako host, uvědomil jsem si, jak silné jsou fotografické kořeny v České republice a na Slovensku. Klubové prostředí dokáže vytvářet zájem, entuziasmus a nadšení u lidí, které spojuje tento nádherný koníček a rádi si vyhradí víkend na to, aby si vyzkoušeli různé fotografické disciplíny a naučili se něco víc ve fotografickém řemesle. Kromě této odborné stránky se setkáním prolíná vřelá rodinná atmosféra, kterou běžně nenajdete na oficiálních fotografických akcích pořádaných komerčně. Tato atmosféra dodává Kopánkám úplně jiný charakter, než na jaký jste běžně zvyklí.

Poprvé – loni – mě na Kopánkách zaujala vřelá atmosféra a velmi otevřené diskuse. Když mě ale organizátoři fotoklubu Otrokovice pozvali na Kopánky 2023 jako lektora, přemýšlel jsem o tom, jak workshopy portrétu a aktu celkově pojmout, a jak tuto fotograficky bohatou událost ještě oživit. Záhy mi ale došlo, že nemusím vymýšlet nic převratného, protože díky vřelé atmosféře si akce žije svým vlastním životem a já se mám jen pokusit předat účastníkům co nejvíce zkušeností a ukázat, že použití trvalých a zábleskových světel nemusí být až takový problém. 

Chtěl jsem fotografům, kteří tuto disciplínu běžně nefotí, předat maximum zkušeností, aby se rychle dostali do problematiky a byli schopni udělat několik kvalitních fotografií už na místě. K dispozici jsem měl úžasnou a talentovanou modelku Victorii, která přijela na Kopánky ze Slovenska, a bylo s ní radost spolupracovat. Ne každá modelka je totiž ochotná běhat nahá v říjnu na házenkářském hřišti těsně před západem slunce a spoluvytvářet složité fotografické pózy.

Kopánky 2024

Musím také připomenout, že “Kopánky” se konají každý rok a v roce 2024 budou o víkendu od 11. října opět u Uherského Hradiště. Můžete si tak na vlastní kůži vyzkoušet tuto skvělou fotografickou akci s odbornou i rodinnou atmosférou. Kopánky ukazují, jak silné a tradiční je naše klubové fotografické podhoubí a jak stojí za to na této tradici stavět a dále ji rozvíjet, a věřím, že se organizátorům povede i akce příští rok. Zde je na akci odkaz, v případě, že byste se akce chtěli účastnit.