Kde hledat předpověď počasí pro fotografování
Předpověď počasí je pro úspěšné fotografování rozumné zvládnout. Podobně jako jiné disciplíny: expozice, kompozice, technika apod. A vlastně: rozumět předpovědi je ve výsledku ještě důležitější než při turistice.
Neexistuje špatné počasí, jen špatně připravený fotograf
Citaci v záhlaví této stránky jsem si sice půjčil od známého turistického: „není špatné počasí, jen špatně oblečený turista“, ale je jasné, že sledování a porozumění počasí je pro fotografování a fotografa v přírodě velice důležitý aspekt pro dosažení nejlepších fotografií. Často totiž s velkou výbavou spěcháte na místo, kde pak prostojíte i několik hodin. Je proto důležité vědět, jaké počasí vás na místě čeká a podle toho se připravit.
Obsah
Předpověď počasí
V tomto článku vám chci předat zkušenosti, které jsem nebyl mou fotografickou mnohaletou praxí. Na různých webech a fórech se objevuje spousta odkazů na zaručeně správnou předpověď, problémem je, že naši hydrometeorologové nejsou až tak špičkoví, jako sousedé, proto se vyplatí koukat k jiným.
Jak hledat bouřky
Typickým příkladem, kdy sousedé dělají něco o dost lépe, je server Lightingsmaps, který najdete zde, a kde si zobrazíte aktuální lokalitu bouřek.
Tento snímek pochází například z léta 2014, kdy bouřek bylo docela hojně a léto horké, dusné a někdy mokré.
Na mapě si zobrazíte nejen samotné bouřky, ale i četnost blesků (Stroke counter) a dokonce stanice registrující projevy bouřek i několik stovek kilometrů vzdálených, například jih Norska může registrovat naše bouřky.
Data: se berou ze serveru Blitzortung. Ten není sice tam vizuálně zdařilý, ale má několik krásných pomocných funkcí: Sound a Detectors. Sounds decentně prská podle detekované bouřky a Detectors ukáže na stanice registrující záblesk. A tady je východní Evropa i s námi.
Aktuálnost: online, cca 7 sekund!
Jak hledat oblačnost a tedy i déšť
SAT24 je služba, která nabízí informace o aktuálním stavu výskytu oblačnost, co se rovná srážkám dešťovým nebo sněžení, ale také to ukazuje na pohyb frontálních pásem – odkud bude foukat apod.
Server vytváří také animace, takže se o pohybu frontálních rozhraní dozvíte mnohem více.
Aktuálnost: Poslední záběr je starý 15 minut
Doporučení: Přepnout si na infračervené pozorování
Vycházející hvězda Windy
Původně zábavná aplikace, kterou Ivo Lukačovič založil pro svůj koníček létání, později přerostla do robustní a placené aplikace s mnoha vrstvami radarů a modelů. Pro rychlou orientaci, zejména týkající se oblašnosti (v infračerveném spektru) je skutečně hodně užitečná. Jen pořád platí, že musíte na lokaci rozumět, jak se počasí chová když… Jednoduše řečeno, ikdyž máte radar přímo na svém mobilu, pohyb oblačnosti musíte odhadnout. Například na Isle of Skye na Fotoexpedici do Skotska jsem se už naučil chápat pohyby oblačnosti a jsem schopen odhadnout, kdy se oblačnost rozplyne třeba na Neist Pointu.
Aplikace Windy je částečně zdarma a částečně placená – týká se zejména historie změn počasí zpětně a modelového odhadu dopředu. Aplikaci najdete na internetu z počítače na windy.com, ale také na mobilu v aplikacích na Google Play nebo AppleStore.