Tipy na objektivy pro fotografování krajiny

FotoporadnaBlog

Tipy na objektivy jsou vždycky pro vás přínosné, protože při fotografování krajiny se projeví jejich nectnosti a vady.

Tuhle fotoporadnu jsem vám sliboval spoustu let, teď to chci splnit. Dlouhé roky jezdím fotografovat do Toskánska nebo Moravského Toskánska, někdy jsem v Itáliie nebo na Moravě i čtyřikrát ročně, takže za ten celkový měsíc si krajinu na jihu opravdu užiju. A protože tamější krajina a krajinářská fotografie je proslulá a láká stále více a více fotografů, často se mě ptáte, zda si s sebou brát také teleobjektivy a konkrétně jaké. V tomto článku najdete tipy na objektivy pro fotografování krajiny.

Krajina je v Toskánsku jiná, než jsme zvyklí u nás. Malé srovnání snad snesou jen lány u Kyjova na Moravě, kam jezdíme také dvakrát ročně fotografovat.

Na technickou kvalitu snímku má největší vliv právě objektiv, jeho výběru věnujte maximální péči

Fotoexpedice Toskánsko
Canon EOS 700D + EF 400 mm f/5.6 L USM, Expoziční hodnoty: 1/180, f/5.6, ISO 200
FOTOEXPEDICE 2024 - Martin Kamín
Canon EOS 700D + EF 400 mm f/5.6 L USM, Expoziční hodnoty: 1/180, f/6.7, ISO 200

Toskánská krajina je rozlehlejší než Morava, má více dominant a je pestřejší po celý rok a proto tipy na objektivy na fotografování krajiny musí nutně obsahovat všechny . A kromě jiného tam mají to úžasné italské espresso.

Fotoexpedice do Toskánska pro mě na začátku představovala velký oříšek z hlediska fotografování krajiny a výbavy, jež bych si měl vzít s sebou. Přestože máme většinou naše expediční auto “na dosah”, vracet se do auta kvůli objektivu se mi nechce, protože ztrácím čas, často v době, kdy je nejlepší světlo, třeba zlatá hodinka.

FOTOEXPEDICE 2024 - Martin Kamín
Canon EOS 5D, EF 400 mm f/5.6 L USM + konvertor 1,4. Expoziční hodnoty 1/125, f/11, ISO 100

Co tahat s sebou? Tipy na objektivy

Takže: co vzít s sebou, aby to na jednu stranu nebyla zbytečná zátěž na druhou stranu, aby se využily všechny nabízené kompoziční možnosti? Kdysi jsem četl jeden internetový článek časopisu Outdoor Photographer, kde mě překvapilo, že jako krajinářské objektivy zařadili to svého výčtu pouze objektivy v rozsahu od 10 mm až po objektivy 100 mm. Uvědomil jsem si totiž, jaké objektivy s sebou vozím do Skotska, Islandu, Toskánska nebo na Moravu, ale třeba i do Berchtesgadenu.

Také musíme brát v úvahu, že doporučení se tradují mnoho let a odráží svou dobu. Před mnoha lety byly objektivy s ohniskovou vzdáleností nad 400 mm spíše raritou. Krajina se musela spíše uchodit se stativem přes rameno. Což o to, děláme to i dnes –  a rádi, ale situace se mění, technika je vyspělejší a výrobci pro nás vyrábí stále lepší a dokonalejší objektivy. Ty nám pak umožňují mnohem lépe komponovat a pořizovat lepší krajinářské fotografie.

Konkrétní teleobjektivy – typy

Doporučení budeme ignorovat a vydáme se do toskánské krajiny. Já se ze svého křesla letmo podívám do katalogu Lightroomu. Chci zjistit, jaké podíly mají ve skutečnosti jednotlivé objektivy v mém toskánském portfoliu.

Tipy na objektivy Objektiv Canon EF 400 mm 5.6.
EF 400mm f/5.6L USM
Tipy na objektivy AF-S NIKKOR 180-400mm f/4E TC1.4 FL ED VR
AF-S NIKKOR 180-400mm f/4E TC1.4 FL ED VR
Tipy na objektivy CANON EF 400mm f/4 DO IS II USM
CANON EF 400mm f/4 DO IS II USM

Tabulka typických objektivů použitých v Toskánsku

Typ objektivuPočet fotografií (jen v Toskánsku)
Objektivy 24-35 mm350
Objektiv zoom 16-35 mm2800
Objektiv zoom 17-403100
Pevný objektiv 24 mm300
Pevný objektiv 35 mm400
Objektiv zoom 70-2004300
Pevný objektiv 200 mm500
Pevný objektiv 400 mm1600

Tabulka mi ukazuje, že určitě neplatí, že by snad delší ohniska byla méně vhodná na focení krajiny. Naopak, v toskánské krajině užijete kratší ohniska, ale také nejdelší velice často. Navíc, s příchodem malých čipů systému Olympus nebo Panasonic se díky tzv. crop faktoru vyšvihnete snadno na 300 mm a více. V rozlehlé krajině je určitě využijete.

V krajině musíte spoustu fotografií stejně “uchodit”. Nestačí postavit se na kopec a čekat, až se slunce opře do mlhy. Musíte se neustále pohybovat, musíte hledat nejlepší pozice, skočit do auta a rychle se přesunout a pak vběhnout do pole a oranicí se dostat do správného úhlu.

Když se vám poštěstí a podaří se vám najít to správné místo, potřebujete mít u sebe fotografickou výbavu, která vám dovolí sejmout scénu v nejlepší možné kvalitě. A bohužel platí: čím dražší, tím vyšší  kvalita. Nechytejte mě za slovo, jsou výjimky, ale tato úvaha snese jistou úroveň zjednodušení.

Nejlepší zkušenosti mám s objektivy s pevnými ohnisky, případně s objektivy typu zoom, jež mají nejlepší vlastnosti z hlediska ostrosti, přenosu kontrastu a chování v protisvětle.

Objektivy pro nejlepší snímky

FOtoexpedice Toskánsko objektiv 400 mm
Canon EOS 700D, EF 400 mm 1/180, f/5.6, ISO 100

Určitě už dávno neplatí, že krajinářské objektivy jsou spíše ty s větším úhlem záběru a určitě si nenechejte radit od pseudofotografů. Praktické zkušenosti mě na každé fotoexpedici v krajině naučily, že pro správnou kompozici můžete využít základní širokoúhlá ohniska klidně od 16 mm až po delší ohniska 100 mm. A, nezřídka, budete potřebovat fotografovat na 200 mm, 400 mm a v několika málo případech klidně i více.

Já to fotím hodně rád na to nejdelší, co dokážu sestavit: APS-C, 400 mm a konvertor, takže nějakých 900 mm. To je ale úplně něco jiného, než nám tvrdili fotografové z Outdoor Photographer.

Velice zajímavou alternativou jsou objektivy od Tamronu a Sigmy. Sigmu jsem už testoval v říjnu 2020 v Toskánsku. Recenzi si můžete přečíst na našem FOCUSCLUB.CZ. S ohledem na rozsah byla Sigma skvělá, a pokud ji nemusíte nosit na zádech, velice užitečná. Její stabilizaci jsem hodnotit také hodně vysoko.

Krajinářské objektivy SONY A7III, Sigma 150-600 mm, DG OS HSM, f/6.3, 1/200s, ISO 100
SONY A7III, Sigma 150-600 mm, DG OS HSM, f/6.3, 1/200s, ISO 100