Jaké objektivy jsou vhodné na krajinářskou fotografii – FOTOEXPEDICE

Martin Kamín, Leden 2018
Tuhle fotografickou úvahu si slibuji spoustu let. No, možná dokonce dekádu. Dlouhé roky jezdím fotografovat do Toskánska, někdy jsem tam na týden i čtyřikrát ročně, takže za ten měsíc si krajinu na jihu opravdu užiju. A protože tamější krajina a krajinářská fotografie je proslulá a láká pořád více a více fotografů, často se mě ptáte, zda si s sebou brát také teleobjektivy a konkrétně jaké. V tomto článku najdete odpověď.

Krajina je v Toskánsku jiná, než jsme zvyklí u nás. Malé srovnání snad snesou jen lány u Kyjova na Moravě, kam jezdíme také dvakrát ročně fotografovat.


Fotoexpedice Moravské Toskánsko Kyjov Martin Kamín

Canon EOS 700D + EF 400 mm f/5.6 L USM, Expoziční hodnoty: 1/180, f/5.6, ISO 200

Fotoexpedice Moravské Toskánsko Kyjov Martin Kamín

Canon EOS 700D + EF 400 mm f/5.6 L USM, Expoziční hodnoty: 1/180, f/6.7, ISO 200
Toskánská krajina je rozlehlejší, má více dominant a je pestřejší po celý rok. A kromě jiného tam mají to úžasné italské espresso.

Fotoexpedice do Toskánska pro mě na začátku představovala velký oříšek z hlediska fotografické krajinářské výbavy, jež bych si měl vzít s sebou. Přestože máme většinou naše expediční auto “na dosah”, vracet se do auta kvůli objektivu se mi nechce, protože ztrácím čas, často v době, kdy je nejlepší světlo, třeba zlatá hodinka.


Fotoexpedice Toskánsko Martin Kamín

Canon EOS 5D, EF 400 mm f/5.6 L USM + konvertor 1,4. Expoziční hodnoty 1/125, f/11, ISO 100
Takže: co vzít s sebou, aby to na jednu stranu nebyla zbytečná zátěž na druhou stranu, aby se využily všechny nabízené kompoziční možnosti? Kdysi jsem četl jeden internetový článek časopisu Outdoor Photographer, kde mě překvapilo, že jako krajinářské objektivy zařadili to svého výčtu pouze objektivy v rozsahu od 10 mm až po objektivy 100 mm. Uvědomil jsem si totiž, jaké objektivy s sebou vozím do Skotska, Islandu, Toskánska nebo na Moravu, ale třeba i do Berchtesgadenu.

Také musíme brát v úvahu, že doporučení se tradují mnoho let a odráží svou dobu. Před mnoha lety byly objektivy s ohniskovou vzdáleností nad 400 mm spíše raritou. Krajina se musela spíše uchodit se stativem přes rameno. Což o to, děláme to i dnes –  a rádi, ale situace se mění, technika je vyspělejší a výrobci pro nás vyrábí stále lepší a dokonalejší objektivy. Ty nám pak umožňují mnohem lépe komponovat a pořizovat lepší krajinářské fotografie.

Doporučení zahodíme, vydáme se do terénu
Doporučení budeme ignorovat a vydáme se do toskánské krajiny. Já se ze svého křesla letmo podívám do katalogu Lightroomu. Chci zjistit, jaké podíly mají ve skutečnosti jednotlivé objektivy v mém toskánském portfoliu. Výsledky vypadají takto:


Picture

CANON EF 400mm f/4 DO IS II USM

Picture

AF-S NIKKOR 180-400mm
f/4E TC1.4 FL ED VR
Typ objektivu
Počet fotografií jen v Toskánsku
Objektivy 24-35 mm
350
Objektiv zoom 16-35 mm
2800
Objektiv zoom 17-40
3100
Pevný objektiv 24 mm
300
Pevný objektiv 35 mm
400
Objektiv zoom 70-200
4300
Pevný objektiv 200 mm
500
Pevný objektiv 400 mm
1600

Tabulka mi ukazuje, že určitě neplatí, že by snad delší ohniska byla méně vhodná na focení krajiny. Naopak, v toskánské krajině užijete kratší ohniska, ale také nejdelší velice často. Navíc, s příchodem malých čipů systému Olympus nebo Panasonic se díky tzv. crop faktoru vyšvihnete snadno na 300 mm a více. V rozlehlé krajině je určitě využijete.

V krajině musíte spoustu fotografií stejně “uchodit”. Nestačí postavit se na kopec a čekat, až se slunce opře do mlhy. Musíte se neustále pohybovat, musíte hledat nejlepší pozice, skočit do auta a rychle se přesunout a pak vběhnout do pole a oranicí se dostat do správného úhlu.

Když se vám poštěstí a podaří se vám najít to správné místo, potřebujete mít u sebe fotografickou výbavu, která vám dovolí sejmout scénu v nejlepší možné kvalitě. A bohužel platí: čím dražší, tím vyšší  kvalita. Nechytejte mě za slovo, jsou výjimky, ale tato úvaha snese jistou úroveň zjednodušení.

Nejlepší zkušenosti mám s objektivy s pevnými ohnisky, případně s objektivy typu zoom, jež mají nejlepší vlastnosti z hlediska ostrosti, přenosu kontrastu a chování v protisvětle.

Dovolím si tedy doporučení na závěr
Určitě už dávno neplatí, že krajinářské objektivy jsou spíše ty s větším úhlem záběru a určitě si nenechejte radit od pseudofotografů. Praktické zkušenosti mě na každé fotoexpedici v krajině naučily, že pro správnou kompozici můžete využít základní širokoúhlá ohniska klidně od 16 mm až po delší ohniska 100 mm. A, nezřídka, budete potřebovat fotografovat na 200 mm, 400 mm a v několika málo případech klidně i více.

Já to fotím hodně rád na to nejdelší, co dokážu sestavit: APS-C, 400 mm a konvertor, takže nějakých 900 mm. To je ale úplně něco jiného, než nám tvrdili fotografové z Outdoor Photographer.


¨Fotoexpedice TOskánsko Martin Kamín

Canon EOS 700D, EF 400 mm 1/180, f/5.6, ISO 100