Třešeň ještě nepadla

Příběhy fotografieBlog

Na jižní Moravě v části Moravské Toskánsko (Moravské Slovácko) přežívá osamělá třešeň. Za ty roky je úplně zdevastovaná a v podstatě se rozpadá. Ovšem jako fotografický objekt je osamělá třešeň vděčným tématem naší každé fotoexpedice na Moravu. Sáhnout si na její dutý kmen, povzbudit ji a popřát hodně sil do nastávajícího jara je mým každoročním rituálem.

Ona pokaždé vykvete, nevím sice jak se do těch květů ta energie polorozpadlým kmenem dostane, ale dostane. Prostě přinese tu radost do jinak nudného pole, kde roste různě obilí (naštěstí tam hospodáři nedávají řepku).

Fotoexpedice Moravské Toskánsko osamělá třešeň

Dlouho jsem také doufal, že se mi poštěstí a podaří se mi ji vyfotografovat ráno v mlze, protože její koruna a kmen je vlastně jedinou dominantou široko daleko. Šanci jsem dostal. Mlha se přihnala od severu a vlila se do údolí. Zastínila slunce a nechala pro mou krajinářskou fotografii pouze kontury kmene a koruny, a slunce zahalené mlhou.

Abych využil jedinečné příležitosti a chvilky, která se už vlastně vůbec nemusí opakovat, popadl jsem stativ s jedním objektivem a sprintoval pět set metrů rozbahněným polem. Udýchaný jsem si postavil stativ a naexponoval asi 40 fotografií z různými kompozicemi.

Osamělá třešeň zdobí krajinu

Moc bych si přál dostat ještě více podobných příležitostí ji vyfotit. Vlastně si to přeji každý rok.