Jak si zapamatovat clonové číslo a jak funguje clona (s videem)

Fotoporadna

Chtěl jsem vymyslet a sepsat stručný návod, jak si zapamatovat clonové číslo na objektivu a jaký má vliv clona na množství světla procházející objektivem. Původně krátký článeček se poněkud rozrostl, ale nezoufejte, není to až tak složité. Ovšem: je to pro vaše fotografování extrémně důležité.

Přemýšlel jsem nad tím, jak vám předat své zkušenosti, které jsem získal na mnoha fotokurzech, fotoworkshopech a fotoexpedicích. Nosím ten nápad v hlavě od ledna 2019, kdy jsme s ostatními fotografy na Fotoexpedici na Benátský karneval narazili na to, že si nejsou 100% jistí expozičním trojúhelníkem, clonovým číslem, použitím šedých neutrálních nebo přechodových filtrů, kompenzací expozic, výběru citlivosti atd. Prostě takových témat jsou desítky a jsou velice důležité proto, abyste později zvládli složitější problematiku.

Jistě víte, že clonové číslo je “nějaké” číslo udávající kolik světla prochází objektivem a clona je mechanická „součástka“ uvnitř objektivu, dneska ovládaná elektronicky, která ten proud světla omezuje.

Co je clona

Clonové číslo, clona

Clona je fyzicky reprezentována kovovými lamelami vytvářejícími větší nebo menší díru v objektivu, tím reguluje množství světla. Lamel může být 5 nebo i 16, jsou součástí vnitřního tubusu objektivu a pomocí nastavení clonového čísla, potažmo clony, fotograf upravuje množství světla procházejícího objektivem. Clona pomocí lamel objektiv uzavírá a tím omezuje množství světla, které jím prochází. Uzavřít úplně jej ale nedokáže, vždy tam malá dírka zůstane.

Co je clonové číslo

Clonové číslo je číslo udávající, jak hodně je clona v objektivu zavřená (uzavřené ke středu) nebo otevřená (rozevřená ke krajům). Abychom clonové číslo odlišili od jiných, píšeme před něj písmeno „f“ s „lomítkem“, tedy „f/5.6„.

Číselná řada není jednoduchá na zapamatování, ale nezoufejte. Běžně si jako fotografové vystačíte s hodnotami „zlatého věku fotografie“, takže hodnoty f/2.8, f/4, f/5.6, f/8 a f/11 by měly pro začátek tvořit váš odrazový můstek. Tyto clony představují navzájem změnu o celé clonové číslo, tedy dvojnásobek světla procházejícího objektivem nebo polovičku světla procházejícího objektivem.

Fotograf pomocí clony upravuje množství světla procházejícího objektivem

  • Když fotograf změní clonové číslo z f/5.6 o jednu hodnotu na f/4, pustí do objektivu DVAKRÁT více světla.
  • Když fotograf změní clonové číslo z f/4 o jednu hodnotu na f/5.6, pustí do objektivu POLOVINU méně světla.
2.845.681116
Nejpoužívanější celá clonová čísla

V 80tých letech se technologie výroby objektivů zdokonalila a výrobci jako Nikon, Canon, Olympus nebo Pentax u kinofilmových fotoaparátů dokázali vyrobit objektivy s polovičními hodnotami clonových čísel. Takový „mezikrok“ byl znakem vyspělosti fotoaparátu.

2.83.344.85.66.789.5111316
Nejpoužívanější celá clonová čísla a poloviny

Dnes, kdy výrobci z fotoaparátů udělali elektronické zábavní automaty, můžete dokonce měnit clonu po krocích po 1/3 – jedna třetina clony. Vypadá to pak takto:

1.01.11.21.41.61.822.22.52.83.23.544.55.05.66.37.1891011131416
Clonová čísla po krocích 1/3, tučně vidíte celá clonová čísla

Jen si zapamatujte, že ve svém digitálním fotoaparátu si můžete kroky clonových čísel nastavit na 1/2 nebo 1/3. Osobně používám 1/2 na krajinu a 1/3 na portréty, protože chci velice jemně a pečlivě nastavovat expoziční hodnoty.

Clonové číslo je vždy dvojnásobek hodnoty vycházející z f/1 nebo f/1.4

Tak, a teď návod, jak si to celé zapamatovat a používat to efektivně. Začněte tak, že si všechno napíšete na papírek. Nastavte si fotoaparát na kroky clony o 1/2. Tím si spoustu věcí zjednodušíte.

Zapamatujte si, že clonová čísla začínají f/1 a f/1.4 a pokud budete hledat další hodnoty celých clonových čísel, získáte je z dvojnásobku předchozí hodnoty. Takže z f/1 se stane f/2, f/4, f/8, f/16 a f/32. z f/1.4 se stane f/2.8, f/5.6, f/11 a f/22. A voilà! Máte to! Gratuluji. Je to snadné jako facka. Už se v tom nikdy neztratíte.

Fotoporadna jak si zapamatovat clonové číslo, jak funguje clona

U moderních fotoaparátů se clona v drtivé většině nastavuje na fotoaparátu, ale jsou stále objektivy – ty dražší, které kroužek pro ovládání clony mají na tubusu objektivu nebo lze takový kroužek „naprogramovat“.

Velice důležitým důsledkem zavírání a otevírání clony v objektivu je také to, že se mění hloubka ostrosti ve fotografii. Čím nižší clonové číslo, tím menší hloubka ostrosti.