Fotoporadna: Jak si zapamatovat clonové číslo a jak funguje clona

Přemýšlel jsem nad tím, jak vám předat své zkušenosti, které jsem získal na mnoha fotokurzech, fotoworkshopech a fotoexpedicích. Chtěl jsem vymyslet a sepsat stručný návod, jak pochopit a zapamatovat si, jak funguje clonové číslo na objektivu a jaký má vliv na množství světla procházející objektivem.
 
Nosím ten nápad v hlavě od ledna 2019, kdy jsme na Fotoexpedici na Benátský karneval narazili na to, že někteří fotografové si nejsou 100% jistí expozičním trojúhelníkem, clonovým číslem, použití šedých neutrálních nebo přechodových filtrů, kompenzací expozic, výběru citlivosti atd. Prostě takových témat jsou desítky.
 
A tak jsem přes léto připravil koncept, jak o odborných tématech, o kterých se bavíme nejčastěji právě na Fotoexpedicích, něco sepsat. Pokud byste mi k tomu něco chtěli napsat, budu moc rád, můžete sem: martin.kamin@fotoexpedice.cz, a rád si vyslechnu váš názor, v čem článek obohatit.

Co je clonové číslo

Jistě víte, že clonové číslo je prostě “nějaké” číslo, které udává, kolik světla prochází objektivem. Fyzikálně je je reprezentováno kovovými lamelami vytvářejícími větší nebo menší díru pro světlo procházející objektivem. Lamel může být 5 nebo i 16, jsou součástí vnitřního tubusu objektivu a pomocí nastavení clonového čísla, potažmo clony, fotograf upravuje množství světla procházejícího objektivem. Clona pomocí lamel objektiv uzavírá a tím omezuje množství světla, které jím prochází. Uzavřít úplně jej ale nedokáže, vždy tam malá dírka zůstane.

Pomocí clonového čísla fotograf upravuje množství světla procházejícího objektivem

  • Když fotograf volí vyšší clonové číslo, pouští do objektivu méně světla.
  • Když fotograf volí nižší clonové číslo, pouští do objektivu více světla.

Clonové číslo je vždy dvojnásobek hodnoty vycházející z f/1 nebo f/1.4

A pokud se vrátíme k problému: nejbližší nižší clonové číslo k f/5.6 je tedy f/4. Jak si to ale zapamatovat?

Když pak spolu stojíme na lokaci, kde fotíme, často se bavíme o změně clonového čísla a říkáme třeba: “dej tam menší clonu” – rozuměj nižší clonové číslo. ​Když se podíváte na starší objektivy, které se ovládaly ručně, a to jak ostření, tak clona, najdete tam clonová čísla. Třeba 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22. Otočením kroužku clony nastavíte příslušnou clonu = otevřete nebo uzavřete clonou objektiv = propustíte více nebo méně světla objektivem.

Fotoporadna jak si zapamatovat clonové číslo, jak funguje clona

U moderních fotoaparátů se už clona v drtivé většině nastavuje na fotoaparátu, ale jsou stále objektivy – ty dražší, které kroužek pro ovládání clony mají na tubusu objektivu.

Velice důležitým důsledkem zavírání a otevírání clony v objektivu je také to, že se mění hloubka ostrosti ve fotografii. Čím nižší clonové číslo, tím menší hloubka ostrosti.

Dlouho jsem vymýšlel, jak to zjednodušit, jsou to na první pohled nesourodá čísla… Prostě 5.6, v češtině 5,6, není prostě polovina z 8… Nahrálo mi jedno video na youtube, kde autor přišel s výbornou pomůckou.

  1. Zapamatujte si prostě jen dvě čísla: f/1 a f/1.4
  2. Pokud chcete zaclonit objektiv o jednu clonu (říkáme také 1 EV nebo-li poloviční množství světla), použijte f/2 nebo f/2.8. A dále z f/2 máme f/4 a z f/5.6 máme f/11… Vždy tedy dvojnásobek v každé číselné řadě..
  3. Nakonec se tedy snadno dopracujete k celé řadě celých clonových čísel.

(To celých jsem zdůraznil proto, že ve fotografii se začaly používat také půlky clonových čísel a s příchodem precizních objektivů ovládaných z fotoaparátu také třetiny – ale o tom příště).