6 důvodů, proč používat RAW formát a fotografovat do RAW

Fotoporadna

V tomto článku vás přesvědčím o tom, že používat RAW formát a fotografovat do RAW je pro vás výhodné – z mnoha důvodů. Diskuze na téma: “Proč používat RAW formát,” naštěstí pomalu utichají a fotografové stále více chápou, že je pro ně extrémně výhodné fotografovat do RAW. Má totiž přímý dopad na technickou kvalitu fotografie a usnadňuje proces zpracování fotografie (workflow) bez ztráty kvality. 

RAW používat RAW fotografovat do RAW

Kdysi to fotografové řešili, protože paměťové karty a disky v počítačích byly drahé a neexistoval dostatek aplikací pro zpracování RAW formátu. V dnešní době, kdy je aplikací dostatek a navíc kdy umělá inteligence (AI) umí fantasticky odšumovat snímky, restaurovat části obrazu nebo mnohonásobně zvětšovat fotografie, většina argumentů proti RAW už neplatí. Vždyť SD paměťová karta o velikosti 1 TB (1 terabajt = 1000 gigabajtů) stojí už něco kolem 2300 korun na Amazonu a pevný disk o velikosti 16 TB kolem 3500 korun!

Správně bychom měli psát raw formát (malými), protože se nejedná o žádnou zkratku, ale nepřeložené anglické slovo raw, tedy “drsný, hrubý”.

Pro profesionály kteří nemají úplně čas fotografiemi pracovat a jejich připojení do internetu není úplně stabilní nebo nelze se na něj stoprocentně spolehnout je formát jpg tím nejlepším

RAW, RAW, RAW

O tom, co všechno obsahuje RAW formát (tedy soubor s fotografií ve formátu RAW) se dozvíte v jiném článku. 

6 důvodů proč RAW

  1. RAW formát vašim fotografiím zajistí dlouhověkost – všechny nové technologie a AI budou řešit novým a kvalitnějším způsobem zpracování obrazu. A jelikož máme nadbytek výpočetního výkonu, můžeme očekávat, že staré fotografie z 15 mpix čipu mohou prožít resuscitaci a životaschopnost. 
  2. RAW formát minimálně ztrácí technickou kvalitu fotografie v celém workflow jejího zpracování – celý proces zpracování fotografie se tak obejde bez ztráty barev nebo informací v obraze.
  3. RAW formát je snadno přenositelný a otevřete jej ve všech obecně dostupných programech pro úpravu fotografií – samotní výrobci dodávají své editory RAW fotografií, ale samozřejmě i ostatní firmy jako Adobe Lightroom, DxO PhotoLab, Capture One Pro atd. Tyto editory vám také zajistí, že při úpravách NIKDY neovlivní původní fotografii, pouze pracují s “virtuální kopií” RAWu.
  4. RAW formát nemusí zabírat až tolik místa, výrobci mají také komprimované verze RAW formátů – v nastavení fotoaparátu si tam můžete stanovit, že RAW se bude komprimovat se ztrátou, nebo s minimální ztrátou, ale také se nemusí komprimovat. 
  5. RAW formát vám s příchodem umělé inteligence otevře dveře k pokročilým technologiím pro zpracování obrazu – například: zvětšování, odšumování, nahrazování částí scény a v neposlední řadě celkovou úpravu fotografie.
  6. RAW formát není překážkou ani na cestách, jak se často objevuje mezi fotografy – každý výrobce vám dovolí propojit se s fotoaparátem a stáhnout si z něj fotografie ve formátu JPG, takže ji pak můžete dále zpracovat dokonce v běžném mobilu nebo tabletu, kdekoliv se nacházíte, třeba v letadle nebo na vlakové zastávce na jihu Srí Lanky, a nepotřebujete k tomu osobní počítač.

To jsou podle mě nejdůležitější důvody, proč používat RAW. Našel bych deset dalších, ale ty by jen podporovaly některý z výše uvedených.

RAW používat RAW fotografovat do RAW JPEG

RAW pro neprofesionály

Podívejme se tedy na RAW formát z pohledu běžného amatérského nebo hobby fotografa. Pokud máte k dispozici rozumně velké disky a paměťové karty, jste schopni se naučit pracovat s některým s editorů a vaše ambice jsou vyšší než fotit na procházce s pejskem, RAW je pro vás. Je pro vás už teď a je pro vás i do budoucna (beru na vědomí AI a výkon každého mobilu nebo tabletu). Nebojte se toho. Až budete někdy chtít nějaké fotografie vystavit, nebudete si trhat vlasy.

RAW pro profesionály

Kromě mála případů, které si pamatuji úplně přesně, fotím vždy a zásadně do RAW. Typicky na nějaké Fotoexpedici, kdy potřebuji zachovat maximum barevné informace a hloubku barev a také dynamický rozsah, a proto fotím do RAW. Typicky jsou to krajinářské Fotoexpedice třeba Toskánsko nebo Skotsko. Nemám problém zpracovat fotografie na cestách a později ani doma. Díky kalibrovanému monitoru EIZO CG si užívám všechny barvy, které jsem na fotoexpedici zachytil a nemám obavy z toho, že bych neměl maximum informací uvnitř fotografie. To mi dává prostor v klidu se soustředit na můj fotografický záměr.

JPEG pro profesionály

Samozřejmě, že musíme objektivně zvážit i důvody, které hovoří proti fotografování do RAW formátu. Prostě jsou situace, kdy je to zcela zbytečné a nic vám to nepřinese. Například takový profesionální fotograf fotbalu: postává za brankovou čárou s objektivem 600 mm f/4, má fotoaparát propojený přes Wi-Fi se svým telefonem a jakmile udělá fotku, fotoaparát vezme JPG soubor a automaticky jej nahraje na agenturní server přes FTP a datovou síť operátora. Zní vám to jako sci-fi? Ne není to sci-fi, je to běžná praxe. Pokud tomuto odstavci rozumíte, jste profík a JPEG je přesně pro vás.

JPEG pro neprofesionály

Každopádně je čistě na všem rozhodnutí, zda si RAW vypnete ve fotoaparátu a budete fotit jen do JPG. A nemusíte se vůbec bát, kdykoliv to můžete vrátit zpět.

3 důvody proč nefotografovat do RAW

  1. Absolutně vám nezáleží na technické kvalitě fotografie
  2. Nikdy fotografii nebudete tisknout
  3. Nepředpokládáte, že bude nějak složitě fotografie upravovat
  4. Máte jiné omezení, které vám nedovoluje

RAW pro všechny

No, vidíte. Na závěr jsme vlastně dospěli k závěru, že RAW by měl být výhodný pro všechny, kromě agenturních a sportovních fotografů. Jeho zpracování je dnes jednoduché, manipulace také a kapacita disků je dostatečná. A co je hlavní: kvality uvnitř RAWu je nekompromisní, takže z fotografie vytěžíte opravdu maximum a zpracování fotografie nebude mít vliv na její kvalitu.

Nebuďte JPEG, buďte RAW