Fotoexpedice Skotsko: překonejte vlastní pohodlí

Příběhy fotografie

Mnohokrát jsem tam byl, mnohokrát jsem tam stál se stativem a 1000x jsem stiskl spoušť. Trpělivě jsem vstával o půl čtvrté, s výbavou odšlapal hodinu cesty a nachystal stativ a filtry. Nesčetněkrát jsem ani nedostal šanci na jakýkoliv snímek. Když chcete udělat dobrou fotku, překonejte vlastní pohodlí: to je krajinářská fotografie.

Stále se nedařilo. Nevycházelo mi slunce, bylo špatné světlo nebo pršelo a krajina neměla dost stínů a kontrastu. Až v roce 2017, kdy jsem na Quiraingu (část ostrova Isle of Skye) vlastně už bydlel, se mi podařilo ráno zachytit na dálkovou spoušť vlastní záběr, téměř v ideálním ranním světle.

Překonejte vlastní pohodlí

Fotoexpedice Skotsko je vždy o štěstí na počasí. Tehdy, po mnoha pokusech, v neuvěřitelném větru, který byl studený jako v zimě (květen 2017), jsem postavil stativ s fotoaparátem, nachystal a vyzkoušel několik záběrů. Vítr byl tak silný, že jsem musel zatížit středovou tyč stativu fotobatohem a nastavit dálkovou spoušť, protože za těch pár sekund bych na blízký kopec nedoběhnul.

Popadl jsem dálkovou spoušť a vyrazil, vyšplhal se na vrcholek, zvedl ruce a pokusil se odolávat větru tak, abych nebyl na snímku rozmazaný. Celou scénu jsem exponoval v okamžiku, kdy mírně oslabila chapadla větru a udělal několik expozic. Nakonec jsem se smířil s verzí, kterou vám tady předkládám.

Fotoexpedice Skotsko

Každý květen jezdím do Skotska vést vlastní Fotoexpedici a učit studenty na fotoworkshopu krajinářská fotografie. Tahle Fotoexpedice Skotsko za tohle nepohodlí stojí.

Fotografie z mé Fotoexpedice jsem v roce 2020 vystavoval mezi vlnami pandemie Covid-19 v Galerii Lucerna.

Fotoexpedice Skotsko překonejte vlastní pohodlí

Další fotografie z Fotoexpedice Skotsko