Jak správně exponovat a rozumět expozici
Každý fotoaparát – kromě těch úplně starých nebo manuálních – umí fotografovi vypočítat co nejpřesnější expoziční hodnoty pro expozici. Vnitřní elektronika – expoziční režimy – se tedy stará o sejmutí scény, její analýzu a napoví nabídne fotografovi, jak správně exponovat. Část této práce dělá fotoaparát sám, část si může udělat fotograf sám, když ví, jak na to.
Samozřejmě se stanovování ideální expozice daří fotoaparátům s různým úspěchem. Někdy se trefí, a nabídne skvělé expoziční hodnoty, někdy nechá tváře fotografovaných temné, podexponované, jindy pozadí přeexponované. Každopádně fotograf musí vědět:
- podle jakého expozičního režimu expoziční hodnoty počítá,
- v čem pravděpodobně bude chybovat,
- jak opravit nabídnuté expoziční hodnoty podle své představy.
Problémem totiž je, že fotoaparát nikdy neví, co je vlastně vaším záměrem a co chcete vyfotit.
Přestože výrobci vybavují fotoaparáty stále lepšími schopnostmi pro precizní stanovení expoziční hodnoty, musíte vy jako fotograf zasáhnout. Z mé zkušenosti, je to ve více jak polovině případů.
Jaké expoziční hodnoty vám nabídne fotoaparát?
A teď mám pro vás jedno malé cvičení: představte si, že fotíte svatbu, fotíte nevěstu v krásných sněhobílých šatech, vedle ní stojí ženich v krásně tmavém obleku s tmavěmodrými proužky. Svítí světlo, na oba dopadají pouze sluneční paprsky. Za nimi je zahrada nějakého zámečku utopená v šeru a nad hlavami mají jasné nebe bez mraků, je poledne.
Otázka: jaké expoziční hodnoty vám nabídne fotoaparát?
Odpověď: No to nikdo neví, a s velkou jistotou to nebude podle vašich představ.
Pokud jste odpověď hledali, museli jste dojít k tomu, že fotoaparát určitě nenastaví správné expoziční hodnoty. Nemůže totiž tušit, co a jak chcete vyfotografovat.
Bude mít tendenci exponovat tak, že se bude snažit zachovat pozadí, aby nebylo podexponované, takže bude prodlužovat čas/otevírat clonu/zvyšovat citlivost ISO.
Současně ale by rád snížil množství světla padajícího na čip, protože nevěsta je extrémně bílá (bílé šaty na ostrém slunci). Co udělá fotoaparát? Bude zkracovat čas/zavírat clonu/snižovat citlivost ISO.
A ještě nezapomeňme na ženicha. Stojí tam vedle extrémně bílé nevěsty (tedy její opozit) v tmavém obleku, navíc má holou hlavu, takže se leskne na slunci… Fotoaparát je zmaten.
A ještě obloha: je extrémně prozářená poledním sluncem.
Co s takovou situací udělá fotoaparát? Jak správně exponovat? Jaké expoziční hodnoty vám nabídne? A budou správné? Právě proto, aby byl fotoaparát co nejpřesnější při stanovovaní expoziční hodnoty, obsahuje algoritmus pro jejich výpočet na základě typu expozičního režimu, který se nastavuje přímo ve fotoaparátu nebo na jeho těle.
Typy expozičních režimů
Jaké má váš fotoaparát expoziční režimy, se dozvíte v uživatelské příručce nebo manuálu. Já jsem jako příklad použil fotoaparát EOS Canon 90D, který byl představen v srpnu 2019 a který recenzuji pro náš fotoklub CanonClub.cz. Má celkem čtyři expoziční režimy (nepleťte si to s režimy ostření nebo režimem pro rychlost snímání apod.).
Poměrové měření (Evaluative) – Fotoaparát vyhodnocuje celou plochu snímku, vyhodnocuje také protisvětlo a podle toho upraví expozici. | Částečné měření (Partial) – Vyhodnocuje opět celou scénu, i případné protisvětlo, ale důraz klade na střed obrazu o ploše 6,5 % nebo při LiveView 4,5 %. |
Bodové měření (Spot) – Expozici stanovuje podle středu obrázku o ploše 2 % nebo 2,6 %. | Průměrové se zdůrazněným středem (Center weighted average) – Fotoaparát spočítá průměr z celé plochy záběru, ale klade důraz na střed fotografie. |
Jak sami vidíte, žádný z uvedených režimů není spásný, každý je vhodný na jinou fotografovanou scénu a nemůže obsáhnout prostě všechny možnosti a je velice pravděpodobné, že bude nutné expoziční režimy nabízené fotoaparátem upravovat.
Poznámka: Některé moderní fotoaparáty, zejména bezzrcadlovky, umí provázat ostřící bod s měřením expozice. Expozici pak počítá z místa, kam je zaostřeno.
Jak správně exponovat
A to je vaše práce jako fotografa. Připravil jsem pro vás několik obrázků od různých výrobců fotoaparátů, kde hledat ovládání fotoaparátu pro korekci expozice.
Korekční kolečko pro fotoaparáty SONY | Korekční kolečko pro fotoaparáty Nikon | Korekční kolečko pro fotoaparáty Canon střední řady |
Poznámka: A dále, některé moderní fotoaparáty mají schopnost sejmout celou scénu a najít v ní nejsvětlejší místo a stanovit expoziční hodnoty podle tohoto místa. Takže byste se teoreticky neměli dopustit přepalů. Exponovat byste tedy s digitálním fotoaparátem měli opatrně a kontrolovat nabízené expoziční hodnoty podle histogramu, o tom jsem psal v předchozím díle tady.