Site icon FOTOEXPEDICE 2024

Skotsko: velká hloubka ostrosti a skládaná fotografie

Skotskem jezdím křížem krážem a má eidetická paměť mi pomáhá znovu se vracet na místa, kde jsem minule neměl štěstí na světlo a nebo mě zahnal prudký vítr s deštěm. Na sever se vracím často, a právě proto, že jsem tam v minulosti projel krajinou, která mně učarovala, a zapamatoval si ty nejlepší kompozice.

V podstatě na každém kroku mám co fotit. Tvář a charakter krajiny je jedinečný. Vysoké homole se střídají s kaňony s ostrou vodou a jezery odrážející věčně zatažené nebe. Možná právě proto říkám Skotsku a Fotoexpedici do Skotska: „jedno velké kompoziční cvičení“.

SONY A7III + Canon EF 16-35 II L USM, tři expozice pro tři hladiny ostrosti, vyvolané v Lightroom a spojené ve Photoshopu.

Postup: velká hloubka ostrosti a skládaná fotografie

Exponoval jsem pochopitelně ze stativu a protože jsem potřeboval do obrazu dostat jak kořen v popředí, tak hory na pozadí, volil jsem širokoúhlý zoom Canon EF 16-35 II L USM. Exponoval jsem na SONY A7III s dálkovou spouští a to tak, že jsem v M režimu exponoval časy: 1/2 s, 2 s a 8 s. ISO 100, f/5.6.

Výsledných 3×3 snímky jsem nejdříve sestavit do HDR v Adobe Lightroom (máme na facebooku skupinu) a poté v Adobe Photoshop jsem provedl focus stacking, tedy sestavení fotografie z různých hladin zaostření. Nedělám rád složité masochistické inženýrské fotografie, ale pro tento případ jsem pochopitelně musel. Snad mi to odpustíte, kdo mě znáte.

​Martin Kamín, lektor Fotoexpedice

Exit mobile version