Portrétní fotoworkshop: kafe a 1. apríla

Blogfotoworkshop

1. dubna se apríl nekonal, ale opravdu jsem pořádal další portrétní fotoworkshop v Praze na téma: Jak profesionálně vyfotit emotivní portrét. A jak říká klasik: “počasí nám velmi přálo”, bylo čistě aprílové a my jsme mohli bez výčitek zapadnout do studia s modelkou a celou sobotu se učit, svítit, fotit a debatovat o fotografii. Šlo o můj první fotoworkshop odstupňovaný dle náročnosti a se zaměřením na focení lidí.

První stupeň byl určený začátečníkům, kteří potřebují překonat vstupní bariéru komunikace s modelem a jeho pózováním, základního nastavení světel a výběru modifikátorů. Kdybyste chtěli fotit krajinu, nejbližší zahraniční fototoexpedice je do Toskánska.

Fotobraní 2023 Martin Kamín, portrétní fotoworkshop

Světlo a portrét, dopoledne

Na úvod proběhlo seznámení se všemi zúčastněnými a došlo i na občerstvení a dobrou kávu. Poté jsme si vysvětlili základy pro pochopení chování světla, jeho šíření a možnosti, které fotograf má, aby světlo – přirozené nebo umělé – mohl řídit a ovládat podle svých představ. Probrali jsme velmi opomíjenou a důležitou součást práce fotografa: komunikaci s modelem.

Portrétní fotoworkshop, druhá část dne

Po obědové pauze a druhé kávě v Yes Caffee jsme otevřeli náročnější kapitolu a začali používat více záblesků/světel a ukázali si svícení při fotografování portrétu na jedno, dvě a tři světla. Kromě zábleskových světel jsme pro ukázku kreativního tvoření stínů a projasnění některých partií používali světelné LED tyče NANLITE PavoTube 15C.

Protože samotný model a jeho pózování považuji za velice důležitou součást fotografování portrétu, na fotoworkshopu jsem se po celou dobu detailně věnoval pózování sedícího nebo stojícího modelu a samozřejmě principům práce rukou, prstů a nohou tak, aby na snímku působily uvolněně a portrét nerušily.

Moc se těším na druhou – pokročilejší – úroveň fotoworkshopu, jehož dalším tématem kromě pokročilého portrétu bude kombinace umělého zábleskového nebo trvalého světla a akt. V tuto chvíli je tento fotoworkshop částečně obsazen účastníky z fotoworkshopu prvního.

fotoworkshop portrét pokročilí