Seznamte se s Margaret, otevírá brány do jezera Loch Ness

BlogFotoexpediceK2
„Dobrý den, kde tady najdu někoho, kdo by byl ochoten mi ukázat, jak se pouští lodě na sever do jezera Loch Ness?“

„No to najdete úplně snadno, stojí před vámi,“ usmála se, sundala si strunovou sekačku ze zad, vykázala mě z pozemku, kam jsem zajel přes zákaz vjezdu a ukázala mi, kde mám zaparkovat. „Až zaparkujete, přijďte za mnou to té bílé budovy u mostu“.

Tak začalo setkání s Margaret a focení lokace, které jsem si schovával, až budu ve Skotsku sám, bez fotografů, které tam provázím na fotoexpedicích.

Pokud se s lodí potřebujete dostat z Fort Williams do Inverness, musíte buď obeplout severní Skotsko nebo se vydat kanálem vybudovaných za tím účelem. Je tvořen několika mosty, které se otevírají pouze pro proplouvající lodě, jsou obsluhovány lidskou obsluhou.

Kdo jste to někdy ve Skotsku viděl, asi tušíte, že jeden ze skotských kanálů je důležitou spojnicí pro plavbu ze západního pobřeží Skotska na východní (z Fort Williams do Inverness). Má 60 mil (cca 96 km). Příručku na proplutí kanály a všechny informace pro plavbu si můžete stáhnout přímo z webu Scottish Canals.

Schottish Canals Caledonian Canal, kanály Skotskem pro lodě směrem k jezeru Loch Ness, Skotsko, fotoexpedice

Caledonian Canal, námořní kanály Skotskem

Margaret Bone obsluhuje most na posledním úseku do jezera Loch Ness ve Fort Augustus. Most se při průjezdu vytočí podél kanálu a lodě pak mohou proplout. Operace trvá tak maximálně 3-4 minuty.

Zažil jsem to tam snad padesátkrát, ale nikdy jsem se neodvážil zastavit a otravovat s focením. Letos jsem měl ve Skotsku dost času (na všechno) a tak jsem se odhodlal. Za měsíc jsem s fotoaparátem prošmejdil opravdu celý Isle of Skye a Highlands.

Margaret mi řekla, že v sezóně propluje denně kolem 30 lodí a že Scottish Canals je státní instituce.

Pro fotoexpedice sepsal Martin Kamín