1000x jsem stiskl spoušť. Skotsko: Trvejte na svém a vytrvejte

BlogSkotsko

Trvejte na svém a vytrvejte, Skotsko se vám odvděčí. Mnohokrát jsem tam byl, mnohokrát jsem se tam belhal v dešti a větru, mnohokrát jsem tam stál se stativem, 1000x jsem stiskl spoušť. Ale výsledky nic moc.

Určitě to z krajinářské fotografie znáte. Opakovaně jste se hrabali na kopec, abyste opakovaně sestupovali bez výsledku. Je to prostě řehole, kterou mohou pochopit jen krajináři.

Moje skotská galerie na kamin.photo

Quairaing je mekkou Isle of Skye

Quairaing je nejsevernější části Isle of Skye. Tam si všechno musíte odedřít, protože příroda neodpouští a nechá vás mokré ve větru klidně několik hodin. Severozápadní větry přechází tento 540 metrů vysoký kopec a spouští se na východní straně zase dolů. Znamená to, že často tvoří mlhu, často nesou déšť .

Trpělivě jsem vstával o půl čtvrté a s výbavou odšlapal hodinu cesty a nachystal stativ a filtry. Nesčetněkrát jsem propásl tu ideální situaci. Stále se nedařilo.

Až v roce 2017, kdy jsem na Quiraingu vlastně už bydlel několik dní, se mi podařilo ráno zachytit na dálkovou spoušť vlastní záběr, téměř v ideálním světle.

Skotsko Fotoexpedice 1000x ostrov

Počasí, again and again

V neuvěřitelném větru, který byl studený jako v zimě (květen 2017), jsem postavil stativ s fotoaparátem na místě směřujícím na západ, nachystal a vyzkoušel několik záběrů. Zjistil jsem, že vítr je takový, že neumožňuje udělat nerozmazaný záběr. Nakonec jsem proto musel středovou tyč stativu zatížit fotobatohem a nastavil jsem dálkovou spoušť.

Jak na to?

To je ovšem jen ta srandovní část. Ta důležitjěší byla, seběhnout dolů asi 15 metrů, oběhnout jehlan, vylézt do výšky 5 metrů, zapózovat ve větru a stisknout spoušť.

Celou scénu jsem sejmul v okamžiku, kdy jsem tak tak byl schopen ustát protivítr, udělal jsem několik expozic a doufal, že se povedou. Nakonec jsem se smířil s touto verzí, ovšem určitě se tam chci vrátit.

Do Skotska jezdím pravidelně jednou ročně.