Fotografické setkání členů našich fotoexpedic v Praze, Kampa 2014

Původně jsem chtěl napsat stručně a možná i oficiálně o jedné události: sešli jsme se v jedné z nejfotogeničtějších částí Prahy, poklábosili jsme, něco popili, popřáli ke svátkům, do Nového roku, promrzli, něco i nafotili… Ale nakonec jsem to smazal, dám si s tím více práce a napíšu to otevřeněji, a snad i pravdivěji.
Věc se má tak, a vrtá mi to hlavou pořád: “Jak se to stane, že se lidi potkají ně některé naší fotoexpedici, vidí se tam poprvé, odjedou spolu na fotokurz někam do Evropy, k nám nebo až do Indonésie, aby společně viděli nové světy, hory, pralesy, sopky, nepoznané kultury, aby protrpěli midges ve Skotsku, komáry na Kladské nebo nekonečný vítr na Islandu?” Po návratu se sice rozejdou, ale přesto je něco spojí a sváže, snad láska k fotografii? Hmm. Je to něco většího.

Je mi stále záhadou, proč se lidé tak rozdílných povolání a osudů dokážou společně bavit, a dobře pobavit, i přesto, že se měsíc neviděli. Přesto v jejich vztazích vidím kamarádství, vřelost, zájem a přání dobrého. A řeknu vám, to je obrovské štěstí být u toho.

S mnohými jsme se před rokem neznali, mnozí s námi jezdí už 6 let a někteří nevynechali letos jedinou fotoexpedici. Nenapadlo mě, že by se tak rozdílná parta lidí mohla sejít na Kampě v tak „napjatém“ po vánočním čase, v zimě a nepříjemně ledovém fičáku u vody pod Mostem.

Přesto jsem cítil, že to bylo tak nějak z radosti, že jsme se rádi viděli, že jsme si prošli tu úžasnou fotogenickou Kampu a něco i nafotili. Ostatně, na fotoexpediční FB a G+ už jste nějaké fotografie dali. Moc se na vás vždycky těším, a těší mě, že mi nosíte dobré zprávy, že mi vyprávíte o svých pracovních cestách, o zážitcích a vašem focení. A taky to, že i když Kampu máme všichni na dosah, dokážu vám taky něco málo předat při focení. A jen jediná věta vyslovená v kampské uličce: „Já to nechápu, jak ty ty věci vidíš, a vždycky v tom něco najdeš,“ mně přijde jako to nejlepší, co vám mohu předat ze svých fotografických zkušeností.

Děkuji za to, a těším se i příští rok 2015, že se spolu uvidíme a navzájem se obohatíme.

Martin Kamín