Tipy, kde fotografovat na Isle of Skye: Sligachan a Black Cuillin, FOTOEXPEDICE SKOTSKO

FOTOEXPEDICE SKOTSKOJasně, jasně. Kdo jste se z Highlands převezli na ostrov Isle of Skye, bezpodmínečně jste museli projet kolem starého Broadfordu a mostu u Sligachanu (most Sligachan Old Bridge, pod úpatím pohoří Black Cuillin). Most (ten starý původní) je bohužel blízko toho nového silničního, takže moc kompozic na výběr nemáte, ale to se dá dohnat, když si počkáte na dobré světlo, zejména později odpoledne. Nebo, když máte možnost most u Sligachanu navštívit vícekrát, což jako fotografové samozřejmě chcete. Mytam jezdíme na fotoexpedici do Skotska vícekrát, vyplatí se to, opravdu.
Sligachan fotí všichni, škoda jen, že místo, aby si kus popošli, zůstávají pouze na novém mostě a odtud všechno práskají. Přitom kousek proti proudu se všechno úplně změní, otevře se krásný výhled na Black Black Cuillin, který tvoří vlastně druhou stranu od Fairy Pools a mnohem, mnohem krásnějších hor – naprosto pomíjených turisty a fotografy – ale o tom příště.
Míst je tam na focení několik. V programu naší fotoexpedice do Skotska máme všechny, protože Sligachan je taková ta “zlatonka”, kterou musí všichni mít nafocenou, jinak nemohou tvrdit, že fotili na Isle of Skye.

A mimochodem, je to také prubířský kámen, protože v drtivé většina případů máte vrcholky Black Cuillin zahalené do mraků. Masív Black Cuillin je tvořen čedičem, takže pro fotopaparát vytváří podexponovanou (tmavou) část obrazu a voda dole pod nohama opět příliš přesvětlenou část obrazu. Tam si prostě vždycky vyhrajete. Pro focení na naší fotoexpedici, ideální místo.

Že  Black Cuillin (v originále Sgùrr nan Gillean) není jen takový kopec, je patrné ze seznamu vrcholů, kterých je celkem 17 a většina má před 900 m. n. m. Ono, těch 900 metrů by se nezdálo jako hodně, ale nezapomeňte, že jste prakticky na úrovní mořské hladiny… Vyšplhat se na nahoru s kompletní výbavou, stativem, skoro nemožné za jeden den. Nejvyšším vrcholem Cuillinu a celého Isle of Skye je Sgùrr Alasdair s 992 m. n. m. Cuillin přitom patří do 40 Národních scénických oblastí Skotska.

Zato jsou Black Cuillin a Sligachan překrásné místo na snímání panoramat, a jak jsem psal: scéna je skoro vždycky příliš kontrastní, takže si můžete k panoramatu přidat ještě techniky HDR.

Všechny zde uvedené fotografické techniky jsou součástí fotoexpedice.