Benátský karneval a proč tam jezdí fotografové

Benátský karneval je trošku jiná fotoexpedice. Zatímco na našich ostatních fotografických destinacích máme fotografování namixováno mezi krajinou, reportáží a dokumentem, fotografování italského Benátského karnevalu je tak trochu jiná liga. A jak jistě tušíte, není to úplně snadná disciplína, z mnoha důvodů.
Důvody můžeme krátce shrnout takto:

  • potřebujete čas,
  • potřebujete TAM být včas, nikoliv v Benátkách na parkovišti autobusů, ale přímo na místě tedy na náměstí San Marco (Piazza San Marco)
  • potřebujete se při nepříznivém počasí (a v Benátkách často v únoru prší i několik hodin) někam schovat nebo si odpočinout, zahřát se
  • nemůžete po Benátkách celý den běhat se stativem (který máme na večerní focení) atd.

Zahlédl jsem na Facebooku, že někteří návštěvníci tam za den naběhají i 20 kilometrů.

My máme ale úplně jiný přístup k fotografování na fotoexpedicích. Chceme fotografovat v klidu, chceme mít možnost mít potřebnou výbavu s sebou. Potřebujeme být odpočinutí a bez stresu. Chceme využít místní dopravy, abychom od autobusu nemuseli běžet na fotografické lokality, ale v pohodě se tam dopravili a byli kvalitně přichystáni na samotné fotografování Benátského karnevalu.

Potřebujeme mít dobré světlo, které je nejlepší ráno díky orientaci náměstí San Marco na východ, takže náměstí zalijí ranní teplé sluneční paprsky. A hlavně: potřebujeme být s maskami časteji, potřebujeme více šancí na fotografování na Benátském karnevalu.

Neexistuje tedy žádný fotografický racionální argument, proč tam jet na jedno odpoledne. Zaznamenal jsem zájezdy: v noci busem tam, v 9 vás vyloží na Piazzale Roma a vy se rychle přesunete na místo, kde jsou už desítky fotografů a v podstatě odcházející masky, a večer zase zpátky. Kdo někdy opravdu fotografoval podobné akce, přeci ví, že na to jedno odpoledne prostě nestačí….

My chodíme na náměstí San Marco brzy ráno, abychom měli alespoň půldruhé hodiny na focení. Ale opravdu intenzivní focení; nezastavíte ani na minutu a v devět deset toho máte tak akorát dost. Program máme sestavený tak, abychom se pak v klidu pobavili o fotografiích, ukázali si všechny postupy a principy focení dobrého portrétu a prohlédli si město, případně odjeli do hotelu a vrátili se zase navečer na další fotografickou šňůru a také, abychom měli možnost být s maskami co nejdéle, i několikrát za dobu fotoexpedice na Benátský karneval.

Italské Benátky si musíte jako fotografové zamilovat. Jsou totiž nesmírně fotogenické samy o sobě, a když k tomu přidáte ještě dobové masky, při troše snahy dosáhnete na fotografie jako z předminulého století.

A co s sebou?
Důležité je oblečení a boty; do konce února bývá ještě studený vítr od moře, přes den sice bývá tepleji, ale nezřídka i zaprší. Sice na San Marco je podloubí pod Dóžecím palácem, ale zastihnout vás může i někde ve městě. Určitě si kupte vícedenní jízdenku na vaporetto, budete se moci snadno a rychle přesouvat, v ceně je i cesta na Burano, Murano a další ostrovy.

Výbavu si vezměte na focení reportáže a portrétu, takže ideální je objektiv 24-70 f/2.8 a pak světelné portrétní objektivy 85 f/1.8 nebo i světelnější a – pokud umíte ovládat – systémový blesk, případně nějaký lehký softbox. Snáz pak oddělíte modely od pozadí.

A víte, na jaký záběr se moc těším? Že se zase postavíme na můj oblíbený Ponte dell’ Accademia a vyfotíme si na dlouhý čas Basilica di Santa Maria della Salute.

Další termíny pro fotoexpedice na Benátské karnevaly najdete na našich stránkách tady (roky 2018, 2019 a 2010).​​​

Basilica di Santa Maria della Salute

Snímek z Google Maps Basilica di Santa Maria della Salute