Podařilo se zachránit velrybu a ona poděkovala! Umí to svým vlastním způsobem

BlogFotoexpedice

Když se rozhodne člověk zachránit kuře, odvděčí se mu tím, že mu později snese vejce, když zachrání žirafu, bude vyčnívat jako Eiffelovka nad africkou savanou, a co když osvobodí z rybářské sítě velrybu?

Co následovalo po jejím vysvobození je nádhernou demonstrací naší krásné přírody. Velryba se odvděčila neuvěřitelných představením.

Několik dospělých našlo v roce 2011 v Kalifornském zálivu (západní pobřeží Mexika) v síti zamotanou,  uvězněnou a téměř mrtvou velrybu. Nejdříve se jí snažili uvolnit a jeden z nich se spustil z člunu do moře a pokusil se malým nožíkem odřezat nylovoné sítě, které ji svíraly zadní ploutev nutnou pro dopřednou plavbu.

Zachránit se ji podařilo z nylonové sítě

Přímo u toho byl také Michael Fishbach, který s velrybami strávil jejich ochranou, fotografováním a pozorováním 20 let. Jak hodně stojí o tyto tvory mohl prokázat, když musel za savcem do moře a, jak sám popisuje, jeho pohled se setkal pod vodou s pohledem velryby: “Bylo v něm úplně všechno”, říká Michael. Stačilo, aby se velryba jen vystrašila a v momentě by jej pohybem ocasu zabila.

První zákrok o odstranění nylonové rybářské sítě se vydařil, ale bylo to stále málo. Bylo nutné velrybu dostat do správné pozice, jinak nebylo možné síť odřezat. V záznamu říkají přímí svědci: “Ona to ví, že ji zachraňujeme.” To byla velryba v přímém kontaktu s loďkou, když je nakonec táhla asi 700 metrů na moře. 

zachránit velrybu

Organizaci, která se ochranou těchto mořských savců zabývá, najdete zde.